Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Żylaki w ciąży. Ból nóg? Jak rozpoznać? Co robić?

rolowanie
Rolowanie wybranych części ciała
15 marca 2021
nogi w ciazy
Nogi w ciąży. Jak o nie zadbać?
16 marca 2021

Żylaki w ciąży – objawy i rozpoznanie.

Problem żylaków u kobiet w ciąży dotyczy aż 40 % z nich. Żylaki są to uwydatnione żyły, ponieważ krew miała problem, żeby pokonać siłę grawitacji i przedostać się z powrotem do serca, a zatem ta krew zalega w żyłach, jednocześnie je rozpychając. Żylaki mogą przybierać postać purpurowych plam (są to tzw. pajączki) lub sinych, grubych dobrze wyczuwalnych wyniosłości. Z żylakami wiąże się ból, uczucie spuchnięcia i obrzmienia, skurcze oraz drętwienia. Nieraz skóra może swędzieć, być sucha. Ogólnie rzadko w czasie ciąży wywiązuje się zakrzepowe zapalenie żył, ale jeśli noga z żylakami spuchnie, sinieje, a ból narasta może to wskazywać na powstanie skrzepu, szczególnie bardzo groźna postać, czyli zakrzepica żył głębokich i w konsekwencji groźne objawy jak: ból pogłębiający się podczas prostowania stopy, obrzęk, sinica oraz zaburzenie oddychania. Tych objawów nie należy lekceważyć i należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jednak raczej nie dopuszcza się do wystąpienia takiej sytuacji, ponieważ ginekolog prowadząc ciążę, na pewno kontroluje stan już powstałych żylaków.

Kto jest zagrożony powstaniem żylaków w ciąży?

Osoby, które mają predyspozycje do tworzenia się żylaków w ciąży to kobiety, które:

  • są obciążone genetycznie
  • przed ciążą zaczęły być zauważalne problemy z żylakami, ale jeszcze nie ewidentne
  • są w następnej ciąży
  • są w ciąży bliźniaczej
  • mają zbyt dużą masę ciała
  • większość czasu spędzają stojąc lub siedząc
  • prowadzą mało aktywny tryb życia

Jak wiadomo pompa mięśniowa działa przy ruchach kończyn. Krew, która musi pokonać dość duży kawałek z końca kończyn dolnych i pokonać siłę grawitacji niestety nie będzie w stanie bez pomocy skurczu mięśni w obrębie łydek przedostać się do w kierunku dosercowym. W żyłach kończyn dolnych są zastawki, które przeciwdziałają cofaniu się krwi, jednak jest to bardzo utrudnione ze względu na ciążącą grawitację. Podczas, gdy zastawki nie zamykają się w odpowiedni sposób, krew spływa do splotów żylnych i powstają zgrubienia. Ciąża niestety przyspiesza złe działanie, a osłabia dobre funkcjonowanie żył i zastawek, ponieważ do głosu dochodzi bardzo ważny hormon odpowiedzialny za cały przebieg ciąży progesteron.

Wpływ hormonów na powstawanie żylaków w ciąży.

Ogólnie hormony działające w ciąży min. relaksyna i progesteron powodują szereg zmian min. w napięciu mięśni, rozluźnieniu ich ze względu na konieczność rozciągania pewnych elementów anatomicznych i robienia miejsca dla dziecka oraz organizm już przygotowuje się na poród, który będzie wymagał dużej ruchomości, uelastycznienia, zwiększenia przestrzeni dla rodzącego się dziecka. Te ważne cele i przeorganizowanie dosłownie całego organizmu w czasie ciąży (tak we wszystkich układach dokonują się zmiany) wpływają na pojawienie się wielu niekorzystnych sytuacji i dolegliwości dla przyszłej mamy. Nie dość, że jest zmniejszone napięcie ścian żył, bardzo łatwo się rozciągają to dodatkowym czynnikiem potęgującym jest zwiększony przepływ krwi w całym ciele (podczas ciąży w II trymestrze objętość krwi krążącej wzrasta o 45%, aby efektywniej dopływać do dziecka).

Dlaczego trzeba leżeć na lewym boku w ciąży?

Z tematem prawidłowego ukrwienia i sprawności układu krążenia i limfatycznego wiąże się często występujący problem w ciąży- zespół żyły głównej dolnej. Żyła główna dolna jest najgrubszym naczyniem krwionośnym w organizmie człowieka i jednocześnie żyłą głęboką- do niej dochodzą naczynia z miednicy, kończyn dolnych i samej jamy brzusznej, dlatego jest tak ważna i kluczowa oraz podatna na ucisk powiększającej się macicy. W pozycji leżenia tyłem dochodzi do ucisku na naczynie żylne, które jak wiemy z wcześniejszych informacji wykazują dużą podatność i mogą pojawić się zaburzenia w przepływie krwi. Zatem co zrobić, żeby zapobiegać negatywnym następstwom ucisku na żyłę, które mogą objawiać po 20 tygodniu ciąży, czyli mniej więcej w połowie jej trwania: min: osłabienie, zmęczenie, duszności, niedotlenie mózgu, zaburzenie równowagi, zawroty głowy, bladość, czasem sinica, wzmożona potliwość, nudności, obrzęki kończyn. Jest sprawdzony sposób w jaki ciężarna powinna się układać- jest to lewy bok! Istnieje większa przestrzeń dla struktur, gdy ciężarna spoczywa na lewym boku, a w pozycji na wznak jest bardzo ciasne ułożenie. Nie wolno obracać się na prawy bok, gdyż kobieta w ciąży w tej sytuacji napiera na żyłę główną dolną całym swoim ciężarem! Ogólnie kobiecy organizm radzi sobie z tym uciskiem poprzez wzrostu napięcia układu współczulnego i ułatwiony powrót krwi żylnej do prawego przedsionka serca przez krążenie poboczne, jednak nie zawsze jest to efektywny powrót, dlatego należy wywierać jak najmniejszy ucisk na żyłę główną dolną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *