Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Zespół słabości u osób starszych

Helioterapia – terapia słońcem
24 czerwca 2021
choroba hemoroidalna
Choroba hemoroidalna a hemoroidy
30 czerwca 2021

Zespół słabości u osób starszych to coraz popularne zjawisko ponieważ seniorów w naszym społeczeństwie z każdym rokiem przybywa. Nie każdy z nas jednak starzeje się w tym samym tempie. Chociaż samo starzenie to nieuchronny proces biologiczny, jego przebieg może mieć różny przebieg i zmienną dynamikę.

O co chodzi z zespołem słabości u osób starszych?

Wiek podeszły oraz proces starzenia się to okres, który zasługuje na szczególną uwagę i troskę. Na tym etapie życia bardzo ważna jest pomoc, wsparcie, a w niektórych przypadkach także opieka. Osoby starsze często charakteryzują się m.in. wielochorobowością, wielolekowością oraz zwiększonym ryzykiem upadków, schorzeń przewlekłych, w tym zmian degeneracyjnych i innych „wielkich problemów geriatrycznych”. Chcielibyśmy uwrażliwić czytelników na rozpowszechniony w populacji osób najstarszych zespół słabości, warto zastanowić się czy być może nie dotyczy on Ciebie albo kogoś z Twoich najbliższych. Wiedza ta pozwoli Ci zwrócić uwagę na niepokojące objawy u osób starszych.

leczenie odlezyn

Objawy zespołu słabości u osób starszych

Frailty syndrome, czyli zespół słabości u osób starszych, inaczej nazywany także zespołem wyczerpania rezerw dotyczy populacji osób starszych z przewlekłymi schorzeniami i określa postępujące zmniejszenie się sprawności fizycznej. Jest wynikiem zaburzonej regulacji wielu układów w organizmie. Zgodnie z badaniami naukowymi zespół słabości u osób starszych może dotyczyć 7% populacji po 65 roku życia i nawet 30% osób w wieku 80 lat lub starszych. U osób z zespołem słabości możemy zaobserwować:

  • spadek masy ciała,
  • utratę masy mięśniowej,
  • niedożywienie,
  • zmniejszenie siły oraz tolerancji wysiłku,
  • spowolnienie ruchowe,
  • zaburzenia równowagi,
  • niechęć do podejmowania aktywności fizycznej,
  • problemy z pamięcią, percepcją, myśleniem, koncentracją,
  • zwiększoną wrażliwość na działanie czynników stresogennych.

Jeśli zaobserwujemy u osoby starszej kilka z powyższych symptomów to warto skonsultować to z lekarzem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz badanie. Zespół słabości u osób starszych nie jest obojętny dla ich zdrowia, a nawet życia. Niesie ze sobą poważne powikłania jak upadki, niesprawność, utrata samodzielności, chorobowość, zwiększoną częstotliwość hospitalizacji, może doprowadzić nawet do śmierci z niekiedy początkowo niegroźnego powodu. Szczególnie mało bezpiecznym miejscem dla seniorów jest łazienka, z której korzystają kilka razy dziennie. Śliskie powierzchnie tego pomieszczenia i dodatkowo konieczność zmiany pozycji przy wykonywaniu czynności higienicznych może być źródłem niebezpiecznych urazów.

kule ortopedyczne
kule ortopedyczne

Jak pomóc seniorom?

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu słabości w przyszłości albo zapobiec jego skutkom i powikłaniom? Odpowiedzią jest aktywność fizyczna, która zapobiega zmniejszeniu siły mięśniowej. Wykazano, że najskuteczniejsze są ćwiczenia oporowe np. ćwiczenia z taśmami oporowymi szeroko wykorzystywane w terapii. Następnie zadbaj o prawidłowo zbilansowane żywienie, ponieważ stanowi ono ważny element w walce z osłabieniem. Ponadto, nie lekceważ żadnych niepokojących objawów, każda choroba wymaga leczenia i stałej kontroli. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne, na które również duży wpływ mają relacje społeczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *