Tejpy to bardzo popularna i skuteczna metoda usprawniania naszego ciała w przypadku różnych dolegliwości. Jeśli zdarzyło Ci się widzieć ludzi zwłaszcza, którzy uprawiają sport i mają naklejone kolorowe plastry i zastanawiałeś się nas sensem ich oddziaływania to w tym artykule omówimy podstawowe działanie, cechy elastycznych plastrów i co najważniejsze w kolejnych jak można sobie samemu zaaplikować tejpy na dane schorzenie. W artykule zostaną przedstawione podstawowe jednostki, które najczęściej występują, a nie będą sprawiać trudności w plastrowaniu dynamicznym.
Co to są tejpy?
Tejpy, inaczej poprostu taśmy, są idealnym rozwiązaniem przeciwbólowym. Często można się spotkać z osobami, które chcą uśmierzyć ból np. ze względu na zakwasy, urazy mięśni, stłuczenie, naderwanie włókna mięśniowego, obrzęki, sztywność stawów, zrośnięte blizny i w każdym z tych przypadków trafiły idealnie. Warto jednak zaznaczyć, że tejpy nie są celem terapii, ale dodatkiem, środkiem uzupełniającym. Przypisuje się im również rolę utrzymywania tego co zostało wypracowane podczas terapii. Niewątpliwe to nie tylko moda, gdyż plastrowanie przynosi dużo efektów i to w zależności od aplikacji, którą zastosujemy.
ochrona przed pogłębieniem urazu, przed złamaniem a z drugiej strony nie
ograniczenie ruchomości stawu, a pacjent może wciąż funkcjonować bez ograniczeń i bez ryzyka
brak ograniczania ruchów, które nie bolą, a uniemożliwia wykonywanie ruchów wywołujących ból przez co zapewniona jest ochrona
można obklejać te części ciała, które uległy danemu urazowi jednocześnie nie ograniczając pożądanej ruchliwości co jest niesamowitą zaletą.
plastrowanie pozwala delikatnie odciągnąć skórę, w tym momencie robi się specyficzna przestrzeń, którą mogą zostać usunięte metabolity, a limfa zostanie pobudzona co ma przełożenie na likwidację obrzęków, czyli drenaż limfatyczny
działania przeciwobrzękowe, które musi być zaaplikowane na rozluźnioną cześć ciała i bez napinania!
uniesienie skóry redukuje ciśnienie płynów w tkankach leżących niżej co przekłada się na mniejszy ból, na zwiększony ruch
rozluźnianie skurczonych mięśni
usuwanie wzmożonego, nieprawidłowe napięcia szczególnie te dotyczące karku, pleców, ramion, łydek
wzrost możliwości wykonywania ruchu, które nie prowadzą do bólu. Przykładowo kiedy osoba, ma skurcz danych mięśni, które uniemożliwią schylenie się, to w tym momencie plaster rozluźnia te zbyt napięte mięśnie – to charakterystyczne ciągnięcie plastra oznacza, że mięsień się odpręża, a ból się znacznie zmniejsza.
Najczęstsze zastosowania tejpów
Tejpy są bardzo często wykorzystywane przez fizjoterapeutów, a ich stosowanie daje wiele korzyści pacjentowi. Najczęściej są używane przy następujących dolegliwościach:
artroza
rwa kulszowa
wady postawy,
bóle głowy,
dolegliwości menstruacyjne,
obrzęki,
przeziębienie (gdy przykleimy plaster na zatoki przynosowe, wydzielina zostanie efektywniej odprowadzona),
blizny,
wsparcie treningu,
profilaktyka- można w ciekawy sposób zabezpieczyć miejsca, które będą narażone na dłuższy ruch np. podczas wyprawy w góry.
Ruch – dlaczego jest tak ważny?
Ruch jest lekarstwem – to jest złota zasada, która przyświeca rehabilitacji, ponieważ odchodzi się od dłuższego unieruchamiania (oczywiście w uzasadnionych przypadkach jak najbardziej) na korzyść ruchu! Dlatego taping jest kluczowy, ponieważ często przy np. bólach danego odcinka kręgosłupa boimy się wykonać ruch, żeby nie spotęgować objawów i dolegliwości bólowych, jednak w tym przypadku nie musimy się oto martwić, ponieważ z pomocą przychodzi taping, który wspiera dane struktury i umożliwia poruszanie bez odczuwania bólu. Cel: odczuwać mniej bólu przez celowe ograniczenie danego, bolesnego ruchu i wspierać prawidłowy, bezbolesny ruch, który zwiększy ruchomość. Plastrowanie dynamiczne praktycznie od razu pomaga – osoba, która ma ograniczoną ruchomość po naklejeniu plastra spokojnie udaje się wykonać większy zakres ruchu i to bezbólowy, więc plastrowanie daje efekty, ale wysuwa się wiele hipotez na temat działania. Przy redukcji bólu prawdopodobnie dochodzi do pobudzania zakończeń nerwowych, receptorów na skórze szczególnie te odpowiedzialne za rejestrowanie nacisku, ciągnięcia, ruchów. Plaster stanowi kolejną warstwę skóry i może dojść do zmiany przesuwalności w skórze i w ten sposób są modulowane sygnały, które płyną do rdzenia kręgowego, a potem do mózgu gdzie następuje uświadamianie bólu. Odkryto również, że przez mocne naciągnięcie taśmy możemy zmieniać położenie danych struktur anatomicznych i zmienić ułożenie np. kości w stawie kolanowym co przyczynia się do uśmierzania bólu.
Taping – zasady aplikacji.
Podczas aplikacji tejpów należy przestrzegać podstawowych zasad:
kierunek naklejania taśmy,
pozycja wyjściowa pacjenta.
plastrowanie nie powinno dawać dyskomfortu, musi wywoływać przyjemne wrażenie – jeśli jest inaczej został naklejony nieprawidłowo aplikacja nie może boleć
tejp jest jednorazowy.
klej poliakrylowy jest powszechny i większość osób nie będzie ma żadnych niepożądanych objawów, jednak gdy jesteś alergikiem warto nakleić mały kawałeczek plastra na parę dni i obserwować skórę – jeśli swędzi lub pojawiają się inne objawy należy sięgnąć po inną taśmę.
pastry przepuszczają wodę i powietrze, a pot nie sprawi, że się odklei, tranpiracja i cyrkulacja powietrza nie są ograniczone, ani woda ani chlor nie powinny spowodować ich odklejenia – warto jednak przy wycieraniu się uważać na brzegi plastra, gdyż wilgotne mają mniejszą przyczepność.
owłosione obszary muszą zostać wydepilowane – powodem jest chociażby ból przy zrywaniu, ograniczony kontakt z skórą i niedostateczne działanie.
przed aplikacją warto oczyścić skórę np. alkoholem
czas noszenia: max 7 dni
usuwanie plastra najlepiej przeprowadzić wodą, ponieważ łatwiej odchodzą, warto robić to delikatnie i ostrożnie tak, żeby nie powstały krwiaki w delikatnych miejscach.
kolory tejpów nie mają związku z wytrzymałością, elastycznością, jednak można wspomnieć o efekcie psychologicznym koloru, który może wpłynąć na nasze samopoczucie np. czerwony rozgrzewa, zielony uspokaja, beż jest neutralny i niewidoczny.
Przeciwskazania do tejpingu
Do najważniejszych przeciwskazań należą:
zakrzepica żył głębokich żylaki
guzy nowotworowe
nieopatrzone złamania
otwarte rany
cienka, wrażliwa, wiotka skóra,
łuszczyca,
egzema – skóra może ulec uszkodzeniu, mogą pojawić się krwiaki, u osób starszych przy farmakoterapii często skóra jest zbyt podatna
na urazy, a tkanki łączne zbyt wiotkie, dlatego plastrowanie najlepiej się sprawdza na zdrowej, jędrnej skórze, jednak nie ma typowej granicy wieku
obrzęki, ale te przy problemach z sercem – przy rozległych obrzękach serce musi wykonywać dodatkową pracę i aby limfa przepłynęła do żył wymaga to sprawnego funkcjonowania serca
ciąża, ale tylko w przypadku: I trymestru na okolice brzucha, ciąża o podwyższonym ryzyku, przy przedwczesnych bólach porodowych, natomiast dolegliwości związane z kręgosłupem jak najbardziej nadają się do tejpowania.
Wszystko o tejpie
Najczęściej plastry są produkowane w postaci taśmy o rozmiarach 5cm x 5 m, a wykonuje się je często z bawełny. Ich rozciągliwość zależy od składu i można spotkać plastry, które się rozciągają o 40 do 75 % co zależy od ilości elastyny w składzie (około 3-4 %). Klej poliakrylowy, którym pokrywa się tejpy jest również wykorzystywany przy zwykłych plastrach na rany. Klej jest aplikowany w formie fali – ma to swoje zastosowanie podczas rozciągu, tak aby minimalna ilość kleju zapewniła doskonałą przyczepność. Klej jest termoaktwyny, dlatego najpierw należy nakleić taśmę, upewnić się czy jest dobrze i mocne przyklejenie plastra zapewnia pocieranie dłonią, które rozgrzewa klej. Jeśli czujesz ściskanie, nieprzyjemne wrażenie to znaczy, że tejp jest nieprawidłowo naklejony, dlatego dopóki klej nie zadziałał można go odkleić i na nowo zaaplikować.
Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/rmotylewski/ftp/nwp/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286