Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Tejping w ciąży

sztywne tejpy
Sztywne tejpy
22 lipca 2021

Zawirowania hormonalne w ciąży

Ciąża jest okresem wielkich zmian. W organizmie kobiety dochodzi do szeregu zawirowań. Cały układ hormonalny jest przestawiony- w czasie ciąży dochodzi do wyciszenia hormonów FSH i LH, które są odpowiedzialne za cały cykl, regulują go, stymulują wydzielanie hormonów jajnikowych i wybór pęcherzyków, które będą dojrzewać. Podczas ciąży dochodzi do tzw. sterowania humoralnego, czyli do odwrócenia roli hormonów i FSH i LH przestają dominować, natomiast na pierwszy plan wysuwa się min. progesteron, który jest niezwykle ważny, ponieważ utrzymuje ciążę. Ogólnie mówiąc stężenie prawie wszystkich hormonów rośnie, dlatego nie bez przyczyny jest to okres bardzo burzliwy, przeplatają się szczęście ze złością zwłaszcza w I trymestrze, gdy kobieta nie zdążyła się przystosować do tych radykalnych zmian. W całym organizmie panuje zupełnie inna sytuacja niż była przed ciążą. Progesteron działa na mięśniówkę gładką i rozluźnia między innymi macicę, która musi się rozrastać, gdyż dziecko zajmuje coraz więcej miejsca, progesteron również przyczynia się do:

 • odkładania tkanki tłuszczowej,
 • stymuluje rozwój gruczołów piersiowych,
 • wzmaga metabolizm,
 • podwyższa temperaturę ciała,
 • działając na mięśniówkę gładką rozluźnia oprócz macicy również żołądek, jelita, pęcherz, dlatego przez to pojawia się mnóstwo problemów związanych z zastojem moczu, zaparciami, wymiotami.

Progesteron sprawia, że światło naczyń krwionośnych żylnych i tętniczych jest większe, dlatego ciśnienie tętnicze spada, natomiast ze względu na to, że żyły mają znacznie większą podatność na ucisk (szczególnie przez rozrastającą się macicę) reagują inaczej i dochodzi do zwiększenia ciśnienia żylnego co przekłada się na możliwość wystąpienia żylaków, zakrzepic, obrzęków w kończynach dolnych. Do powstawania obrzęków dołącza duża ilość wody zgromadzona w przestrzeniach. Kolejnym ważnym hormonem jest relaksyna, która działa na mięśnie poprzecznie prążkowane i rozluźniając mięśnie międzyżebrowe (wewnętrzne) z pomocą progesteronu przyczyniają się do aktywacji przepony, gdyż ten tor oddychania podczas ciąży jest torem fizjologicznym, ponieważ jest szansa na większe dotlenienie, doprowadzenie efektywniejsze substancji do dziecka i sprawniejsze odprowadzanie metabolitów. Relaksyna zwiększa elastyczność więzadeł, torebek stawowych, ścięgien, rozluźnia bardzo dużo mięśni, dlatego zmniejsza stabilność ciała, ale to jest naturalne, ponieważ ciało robi miejsce dla rozwijającego się dziecka i jego przejścia przez kanał rodny. Ten hormon przyczynia się do zwiększonej ruchomości mim. stawów krzyżowo-biodrowych i rozluźnienia wszelkich połączeń min. spojenia łonowego i w konsekwencji bólu w pachwinie.

Wprowadzenie do świata hormonów i kwestii związanych z bardzo dynamicznie zmieniającym się okresie ma na celu uświadomienie co się dzieje w ciele kobiety i dlaczego stosujemy kinesiotaping. Otóż przez powiększający się brzuch oraz piersi środek ciężkości przesuwa się o około 2 cm do przodu!, dlatego kobieta automatycznie odchyla się do tyłu, gdyż straciłaby równowagę, jednak to wiąże się z pewnymi konsekwencjami, gdyż każde inne ułożenie ciała pociąga za sobą zmianę w równowadze mięśni. Dochodzi do zwiększenia wszystkich fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, a zatem jeśli:

 • Pogłębi się kifoza- będziemy mieć do czynienia z przykurczem mięśni piersiowych i rozciągnięciem mięśni grzbietu w odcinku lędźwiowym, głowa i barki będą w protrakcji- czyli zostaną wysunięte do przodu
 • Pogłębi się lordoza szyjna- mięśnie karku będą rozciągnięte, a te z przodu szyi napięte
 • Pogłębi się lordoza lędźwiowa, zwiększa się przodopochylenie miednicy- mięsień biodrowo-lędźwiowy będzie przykurczony, a mięśnie grzbietu odcinka lędźwiowego zostają rozciągnięte

Mięśnie brzucha zostaną rozciągnięte i rozluźnione, wraz z pośladkowymi rozluźniają się również mięśnie dna miednicy, które spełniają niezwykle ważne rolę w stabilizacji narządów wewnętrznych, mikcji, defekacji, czynności seksualnych, służą do odbijania ciśnienia sródbrzusznego, a podczas ciąży rozciągają się co zapewnia im duża ilość tkanki łącznej co ma swój cel, tym celem jest poród. Mięśnie dna miednicy wraz z mięśniem wielodzielnym i poprzecznym brzucha tworzą cylinder mięśniowy tułowia i współgrają ze sobą na zasadzie synergizmów- czyli dysfunkcja lub zmiana w przynajmniej jednym przyczynia się do zmiany funkcjonowania kolejnych. Na nogach kobiety w ciąży spoczywa wielki ciężar i obciążanie stawów, dlatego automatycznie kolana mogą kierować się w kierunku koślawości, a stopy będą podatne na wystąpienie płaskostopia. Dochodzi do zwiększenia ruchomości stawów, min. stawów krzyżowo-biodrowych oraz spojenia łonowe co może potęgować nieprzyjemne doznania w tych obszarach.

To wszystko ma niezwykłe znaczenie i tłumaczy wiele dolegliwości odczuwanych szczególnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Zmiany w statyce ciała przyczyniają się do wystąpienia typowych uciążliwości ze strony narządu ruchu. Wszelkie zmiany w biomechanice układu kostno-stawowego mogą prowokować nieprzyjemne dolegliwości, a dziecko uciskające na odcinek lędźwiowy może potęgować bóle w tym odcinku. Bóle również pojawiają się w pachwinie i jest to min. związane z rozejściem spojenia łonowego. Zaburzenie równowagi mięśni i zmiany w układzie kostno-stawowym przedstawione wyżej sprawiają, że kobiecie zaczyna „ciążyć ciąża” i warto zrozumieć, dlaczego wielu kobietom jest tak ciężko zwłaszcza w III trymestrze, gdzie zmiany w statyce ciała kobiety są jeszcze bardziej odczuwalne dla przyszłej mamy, dlatego z pomocą przychodzi kinesiotaping, który pomoże ustabilizować stawy krzyżowo-biodrowe, wspomoże mięśnie grzbietu i zadziała po prostu przeciwbólowo. Plastry podnoszą skórę, tworzą specjalną przestrzeń, dlatego wspomagają mikrokrążenie, przepływ płynów i w odpowiedni sposób naklejone mogą działać przeciwobrzękowo. Tejpowanie to skuteczna terapia bólu, gdyż unosząc skórę od powięzi działa na receptory bólowe. Tejp może też stabilizować.

nogi w ciazy

Tejpowanie w ciąży

Pierwsze plastrowanie bezwzględnie powinno odbyć się w gabinecie fizjoterapeuty. Pamiętajmy, że każda nieprawidłowa aplikacja może dawać konsekwencje, a ciąża to czas szczególnej ostrożności. Tejpy to nie są kolorowe kawałki, lecz służą do dynamicznego plastrowania i odpowiedniej aplikacji na dany mięsień czy konkretne schorzenie, dlatego wykwalifikowany fizjoterapeuta musi dokładnie określić problem i odpowiednio zaaplikować plaster z prawidłowym naciągiem. Jeśli mama chce kontynuować plastrowanie powinna spytać się rehabilitanta o szybki kurs, aby mogła wykonywać to prawidłowo zgodnie z jego wskazówkami. U kobiet w ciąży stosuje się plastrowanie w wielu przypadkach:

 • profilaktyka rozejścia mięśnia prostego brzucha,
 • likwidacja obrzęków,
 • ból kręgosłupa, można stosować plastry na ból w każdym odcinku kręgosłupa, dodatkowo rozluźniają napięte, a wspomagają te słabe mięśnie, mogą być stosowane również w przypadku rwy kulszowej, cieśni nadgarstka.
 • jeśli ciężarna ma spory brzuch podczas ciąży i doświadcza dużego bólu, można zaaplikować plastry w postaci szelek do brzucha aż do pleców, które odciążą kręgosłup.
 • wspomaganie mięśni brzucha, zatem wspomaga posturalne mięśnie odpowiedzialne za postawę, a prawidłowa postawa wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Po ciąży plastrowanie może wspomóc terapię blizny oraz odblokować kanaliki mleczne podczas zastoju mleka, dlatego istnieje wiele możliwości.
 • rozejście, rozstęp mięśnia prostego brzucha, czyli rozejście prawego i lewego brzuśca tego mięśnia w obrębie kresy białej, która rozciąga się od spojenia łonowego do wyrostka mieczykowatego. Podczas rozciągnięcia struktur więzadłowo-mięśniowych w czasie ciąży może dochodzić do rozejścia, wystąpienia po porodzie rozstępu miedzy między mięśniem prostym brzucha, który się nie domyka. Najczęściej objawem jest uwypuklenie kresy białej lub jej zapadanie się przy konkretnych ruchach i pozycjach, dlatego warto obserwować brzuch, ponieważ ta dolegliwość nie wywołuje bólu, a jej konsekwencje są poważne min.: nietrzymanie moczu, opadania narządów, przepuklina brzuszna, bóle, ale kręgosłupa co ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśnia prostego brzucha i przeciążenia innych, samo rozejście nie boli.
 • przeciążenie prostownika grzbietu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa oraz szyjnego. Jak wiadomo w ciąży dochodzi do zwiększania przodopochylenia miednicy, zwiększa się lordoza lędźwiowa, dlatego mięśnie przykręgosłupowe w odcinku lędźwiowym zostają rozciągnięte, dlatego dzięki tej aplikacji uzyskamy zmniejszenie dolegliwości bólowych. Pamiętajmy, że pierwsza aplikacja powinna być wykonana przez przeszkoloną osobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *