Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Skręcenie kostki – jak sobie pomóc

tejpy
Tejpy – czy kinesio taping pomaga?
5 lipca 2021
sztywne tejpy
Sztywne tejpy
22 lipca 2021

Skręcenie kostki a zwichnięcie


Skręcenie kostki jest znacznie mniej drastyczne niż zwichnięcie. Skręcenie jest mniej bolesne, mniej poważniejsze i dotyczy struktur miękkich, natomiast zwichnięcie polega na przesunięcie względem siebie powierzchni stawowych co często skutkuje rozerwaniem samej torebki i więzadeł, a elementy kostne, które zmieniły swoje pierwotne ustawienie nie wracają na miejsce. Nie wolno doprowadzić do patologicznego ustawienia i koniecznie należy nastawić staw. Do skręcenia kostki najczęściej dochodzi w mechanizmie supinacyjnym podczas, gdy stopa wywija się na zewnętrzną krawędź. Często można się z nim spotkać podczas nieprawidłowego obciążania, zeskoku, biegu, przy nieprawidłowym obciążaniu. Uszkodzenie dotyczy w tym przypadku struktury stawu, które znajdują się od strony kostki bocznej, a mianowicie więzadła: piętowo- strzałkowe, skokowo-piętowe, skokowo- strzałkowe przednie. Dużo mniejszy odsetek to tzw. skręcenia kostki pronacyjne, podczas którego stopa wywija się na krawędź wewnętrzną, gdzie uszkodzone więzadła
to: piszczelowo-piętowe, piszczelowo-skokowe tylne oraz trójgraniaste od strony kostki przyśrodkowej.

Stopnie skręcenia kostki

Wyróżniamy stopnie skręcenia kostki:


Stopień I – lekki- dochodzi do nieznacznego naciągnięcia torebki stawowej i więzadeł, ból nie jest nasilony i praktycznie nie przeszkadza podczas chodzenia, jednak nasila się podczas wspięcia na palce, może pojawić się minimalny obrzęk, który szybko ustępuje. Nie ma uczucia, że staw jest niestabilny. Przy palpacyjnym badaniu wyczuwalny jest ból. Krwiak nie występuje lub jest znikomy.
Mówi się, że powrót do zdrowia może trwać około 10 dni.


Stopień II – umiarkowany- dochodzi do częściowego przerwania więzadeł oraz torebki stawowej. Objawy są jak wyżej, ale przybrały znacznie na sile. Często ból uniemożliwia chodzenie. Obrzęk wokół kostki bocznej jest duży i szybko narastający. Krwiak obecny. Lekka niestabilność również możliwa.

Stopień III- ciężki – najbardziej zaawansowany stopień zmian, gdzie dochodzi do całkowitego przerwania więzadeł i torebki stawowej. Ewidentnie pojawia się silny ból, który nawet uniemożliwia poruszanie się. Obrzęk i krwiak obecne- często rozprzestrzenia się na śródstopie i bardzo długo się utrzymuje. Zawsze niestabilność odczuwana. Czasami może się zakończyć operacją.

Co zrobić, gdy doszło do skręcenia?


Warto zastosować protokół RICE, a dokładnie:

 • R (rest)- odpoczynek- należy ograniczyć ruch w początkowym stanie lub trening, który mógłby
  pogłębić uraz
 • I (ice)- schładzanie! Wszelkie pozytywy płynące z zastosowania zimna bez efektu stymulacji jest
  stworzony osobny artykuł, zimno ogranicza powstawanie stanu zapalnego, miejsce będzie szybciej się
  goić, nie powstanie krwiak, ograniczony zostanie obrzęk i wszelkie ostre reakcje zapalne w miejscu
  urazu. Należy worki z lodem przykładać (ale przez ręcznik lub szmatkę) na okolicę nawet 3,4 razy
  dziennie przez czas około 20 minut.
 • C (compreesion)- ucisk – po schłodzeniu, należy elastycznie zabandażować elastycznie od palców do
  połowy podudzia co zmniejsza krwiak, obrzęk. Również doskonale działa stara metoda, czyli kapusta.
 • E (elevation)- podniesienie kończyny, tak często jak to możliwe przebywaj w pozycji uniesienia
  kończyny powyżej poziomu serca.


Po tej ostrej, pierwszej fazie możemy powoli wdrażać inne metody usprawniania: nie bójmy się ruchu i należy powoli rozpoczynać ćwiczenia, które pomogą również zredukować obrzęk, warto rozciągać mięsień brzuchaty łydki, a destabilizacji zapobiega dobre wytrenowanie mięśni zewnętrznych podudzia. Kolejną kwestią, która może przywrócić sprawność jest kinesiotaping.

Tejping stawu skokowego

Wykorzystanie tapingu do zabezpieczenia stawu skokowego przy skręceniu kostki jest bardzo pomocne i zabezpiecza naszą kontuzję. Poniżej praktyczne zastosowanie i instruktaż jak zaaplikować tejpy. Należy wziąć pod uwagę swój stan zdrowia oraz umiejętności, jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do tejpowania należy z tego zabiegu zrezygnować. Zaleca się konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą, gdyż poniższy instruktaż ma charakter wyłącznie poglądowy i nie zastępuje wizyty lekarskiej.

Jaką pozycję wybrać? Należy usiąść w pozycji przeciwbólowej, musimy maksymalnie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Przednia zewnętrzna strona stopy jest skierowana lekko ku górze, podparta o np. taboret. Należy odmierzyć taśmę od dołu wewnętrznej strony piszczelowej, ukośnie przez staw skokowy, z przodu przez kostkę boczną, nad tkliwym miejscem do dołu zewnętrznego brzegu stopy.
Należy z rolki odciąć 3 plastry, każdy o ¼ krótszy niż odmierzona długość. To jest przypadek mocnego ucisku, gdyż skracamy ¼- możemy odmierzyć daną długość zgodną z pomiarem na ciele, zagiąć miejsce dla zaznaczenia, następnie składamy na pół i jeszcze raz na pół i odcinamy 3/4 i gotowe- pozbyliśmy się ¼ długości. Baza: należy nakleić koniec plastra po wewnętrznej stronie piszczeli mierząc od dołu w 1/3 w kierunku na zewnątrz i w dół.

Przebieg 1 plastra, czyli kontynuacja bazy, ale z naciągiem: Pociągnij taśmę wyraźnie ukośnie na zewnątrz w dół, prowadź przez górną część stawu skokowego, następnie dalej z silnym napięciem przed kostką boczną, a dokładniej przez wewnętrzny brzeg stopy do jej podeszwy.

Przebieg 2 plastra: Należy nakleić tak, żeby w połowie nachodził na pierwszy (to znaczy ma być widoczna połowa plastra pierwszego). Plaster 2 ma ten sam przebieg, ale jest troszkę przesunięty do przodu.

Przebieg 3 plastra: Opcjonalne, ale warte. Naklejanie tego plastra jest odwrotnością i trzeba go przylepić w odwrotnym kierunku- od podeszwy stopy ukośnie przez staw skokowy do wewnętrznej strony kości piszczelowej z pełnym naciągnięciem.

Przebieg 4 plastra: Plaster zaczyna się od pięty, a dokładnie od dołu pięty. Do tej aplikacji potrzebujemy dwóch rąk, ponieważ plaster ciągniemy w obie strony do góry po zewnętrznej i wewnętrznej stronie, przez kostkę boczną oraz przyśrodkową do podudzia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *