Pulsoksymetr to niewielkie, bardzo proste w obsłudze urządzenie służące do pomiaru poziomu nasycenia krwi tlenem (saturacji). Znajduje ono zastosowanie w szpitalach, gabinetach lekarskich, karetkach pogotowia, a ostatnio ze względu na pandemię koronawirusa, zyskuje popularność w naszych domach. Pulsoksymetr daje możliwość monitorowania stanu zdrowia pacjentów z chorobami układu krążenia czy oddechowego, i jak się okazało jest bardzo ważny w monitorowaniu staniu zdrowia pacjentów z COVI-19.
Ważne!!! Obniżona saturacja może powodować nieodwracalne zmiany wybranych narządów wewnętrznych.
Pulsoksymetr działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez nasze krwinki czerwone (erytrocyty) promieniowania. Proces ten zachodzi w naczyniach włosowatych. Pochłaniane jest promieniowanie o dwóch różnych długościach fali – czerwone i podczerwone.
Pulsoksymetr działa zatem na zasadzie pulsoksymetrii, czyli emitowania światła o różnej długości fali: światła czerwonego (660 nm) oraz światła podczerwonego (940 nm). Hemoglobina pochłania fale w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od tego, czy prawidłowo transportuje tlen czy jest go pozbawiona.
Urządzenie oblicza zatem udział hemoglobiny nasyconej tlenem w stosunku do ogólnej ilości hemoglobiny i podaje wartość procentową na wyświetlaczu, wraz z informacją o pulsie.
Pulsoksymetr służy przede wszystkim do oznaczania poziomu wysycenia krwi (hemoglobiny) tlenem, pozwala na zbadanie poziomu niedotlenienia organizmu, które jest niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Urządzenie to mierzy także wartość pulsu.
Prawidłowy poziom saturacji u osoby zdrowej powinien wynosić od 95 do 99%. Niższe wartości stanowią sygnał ostrzegawczy o rozwijającym się niedotlenieniu organizmu, co wymaga pilnej interwencji medycznej. Jeśli wartość saturacji spadnie poniżej 90%, mamy wówczas do czynienia z ciężką niewydolnością oddechową, która może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu wybranych organów, a nawet śmierci.
Pulsoksymetr napalcowy zakłada się na palec wskazujący lub środkowy paznokciem do góry. Powinien się znajdować na środku końcówki palca, tak umieszczony aby nie spadał, ale ściskał palec. Podczas pomiaru należy pozostać w bezruchu.
Istnieje cała lista czynników, które mają realny wpływ na wynik pomiaru wysycenia krwi tlenem. A zatem co może zaburzać pomiar saturacji?
Oto najważniejsze z nich: