Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Pomoce ortopedyczne – dobierz sprzęt, który poprawi mobilność seniora

balkonik dla seniora
Na co zwracać uwagę, kupując balkonik dla seniora?
14 sierpnia 2019

W życiu każdego przychodzi taki czas, w którym codzienne czynności przysparzają trudności i jednocześnie wpędzają w zakłopotanie. Dla osób starszych bardzo ważne jest wtedy wsparcie oraz pomoc bliskich, co ułatwiają różnego rodzaju akcesoria poprawiające mobilność. Dobierz idealny sprzęt, dzięki któremu senior będzie w stanie sam spacerować.

Wybór sprzętu wspomagającego spacery osób starszych wydaje się być prosty, jednak czy tak jest? Do dyspozycji są: kule, balkoniki, chodziki oraz wózki inwalidzkie. Odpowiedni sprzęt ortopedyczny nie tylko pomaga przy chodzeniu, ale również może być częścią rehabilitacji.

Kule ortopedyczne

Kule służą zarówno trwale niepełnosprawnym, jak i tym, którzy mają niewielkie czy chwilowe problemy z poruszaniem się. Nie ma tu też znaczenia wiek czy wzrost i waga użytkownika – kule wyposażone są w nakładki lub klipsy pozwalające na regulację wysokości, a dzięki wykonaniu ich z aluminium, podtrzymują również osoby o dużej masie ciała. Występują dwa typy: kula łokciowa oraz pachowa. Zazwyczaj poleca się kule łokciowe, ponieważ lepiej rozkłada się na nich ciężar ciała, są lekkie, poręczne i nie uciskają pacjenta pod pachami. Drugi rodzaj wybierają osoby mające niesprawne dłonie, osoby po amputacji nogi lub te, którym zaleca się całkowite obciążenie jednej kończyny.

Wybierz kule łokciowe

W naszym sklepie dostępne są cztery modele kul łokciowych. Pierwszy z nich to EVOLUTION firmy Herdegen – najlepiej sprzedający się na świecie. Dostępny jest w kilku kolorach, dobrać można również barwę gumowych nakładek. Waży jedynie 0,52 kg, a utrzymać może osobę do 130 kg. Wysokość uchwytu od podłogi to od 76 do 101 cm. Kulą o tych samych parametrach jest model ADVANCE, przeznaczony dla ważących do 140 kg. To pierwsza kula wykonana z dwóch komponentów: korpus z polipropylenu, a warstwa zewnętrzna z elastomeru. Całość oferuje niezwykły komfort dla użytkownika. Osoby średniego wzrostu nie mają problemu z doborem sprzętu, jednak trudniej jest w przypadku wysokich. Dla nich właśnie przeznaczony jest typ PROGRESS z uchwytem regulowanym od 22 do 29 cm, idealny dla wzrostu 160-215 cm. Wyposażony jest w ruchomą i zamkniętą obejmę łokciową, a korpus wyprodukowano z wysokiej jakości aluminiowej rurki utrzymującej 150 kg.

Balkoniki i chodziki

Różnice między balkonikiem a chodzikiem są niewielkie – pierwszy z nich może być krocząco-stały, co znaczy, że w razie potrzeby można unieruchomić stelaż, wymieniając 2 kółka na podpórki, natomiast chodzik jest 4-kołową pomocą w spacerach. Oba sprzęty służyć mogą osobom niepełnosprawnym, z problemami pionizacji, po przebytych chorobach wpływających na narządy ruchu lub dla uczących się chodzić.

Balkonik dostępny w ofercie naszego sklepu posiada wzmocnioną ramę aluminiową z regulacją wysokości. Za pomocą jednego przycisku można go z łatwością złożyć i przewieźć, bo waży jedynie 2,3 kg. Dopuszczalne obciążenie to 136 kg. Nasze 4-kołowe chodziki pozwalają użytkownikom nie tylko na swobodne przejście dowolnego dystansu, ale również na podparcie się na siedzisku czy podnóżku oraz na schowanie zakupów w specjalnym koszyku. Pierwszy model, chodzik rehabilitacyjny 4-kołowy aluminiowy ma możliwość przepinania oparcia i siedziska, co pozwala na odpoczynek seniora w czasie spaceru czy przewożenie go. Przednie koła są skrętne, a hamulce mają funkcję postojową. Drugi model to podpórka rehabilitacyjna 4-kołowa aluminiowa, która podobnie jak chodzik posiada odpinane siedzisko. Dodatkowo wyposażona jest w winylową torbę na zakupy z naramiennikiem, a za pomocą taśmy umieszczonej w siedzisku, składanie jest szybkie i proste.

Wózki ortopedyczne

Dla osób z trwałą niepełnosprawnością, które nie mogą samodzielnie poruszać się na nogach, lub którym przysparza to bardzo duży problem, przeznaczone są wózki ortopedyczne. Użytkownik może się przemieszczać na nich sam lub być prowadzony z pomocą opiekuna. Przy wyborze wózka należy zwrócić uwagę na wygodę siedziska, typ kół oraz łatwość składania do transportu.

Oferujemy wózek Active Sport oraz specjalny. Pierwszy typ wykonany jest ze stopów lekkich, co pozwala na łatwe prowadzenie. O jego jakości świadczy fakt, iż został wielokrotnie nagrodzony na targach sprzętu medycznego. Występuje w trzech rozmiarach: 15”,16” oraz 18”. Można go dopasować do użytkownika dzięki demontowanym podnóżkom, regulacji głębokości, wysokości podłokietników, długości podnóżków czy wysokości położenia kół względem ramy. Wózek ortopedyczny specjalny występuje w dwóch rozmiarach: 16” i 18”. Posiada pełne oparcie, którego kąt nachylenia sięga nawet 35 stopni (pozycja półleżąca), zagłówek jest demontowany, a siedzisko wyposażone w grubą poduszkę i w pełni regulowane. Pas biodrowy zabezpiecza przed wypadnięciem, tylna barierka stabilizuje wózek przy rozkładaniu, a wzmacniany krzyżak powoduje większą sztywność wózka. Ten model to gama możliwości i personalizacji.

Wybór sprzętu to niełatwe zadanie, jednak rodzajów i modeli jest wiele. Przede wszystkim pod uwagę trzeba brać chorobę i możliwości użytkownika, ale także rozmiar i funkcjonalność tak, by transport czy składanie nie przysparzały problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *