Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Poduszka ortopedyczna – poranek bez bólu pleców?

ochrona przed COVID-19
Jak chronić się przed zarażeniem COVID-19? Najważniejsze zasady
23 kwietnia 2020
pulsoksymetr
Pulsoksymetr – co to jest ? Jakie ma zastosowanie w walce z COVID-19?
9 stycznia 2021

Sen pozwala zwykle na wiele rzeczy nieskromnych. (Owidusz)

Wszyscy kochamy spać. Sen to jedna z podstawowych czynności życiowych, dzięki której możemy funkcjonować prawidłowo. Dobry sen daje nam komfort i chęć do życia, ułatwia realizację celów. Człowiek wyspany jest pełen energii życiowej i odważnie podejmuje kolejne wyzwania codziennego życia. Na jakość naszego snu wpływa przede wszystkim miejsce spania, wygoda łóżka, cisza, temperatura pomieszczenia. Z kolei na poczucie wyspania wpływ mają kwestie zdrowotne, krótki czas spania czy brak poczucia komfortu w pozycji leżącej.

A co to takiego poduszka ortopedyczna czy zdrowotna ?

Ogromne znaczenie dla prawidłowego ułożenia ciała ma odpowiednio dobrana poduszka. Warto zatem zainwestować w odpowiednią jakość i wygodę swojego odpoczynku. Nieodpowiednia poduszka, może skazać nas na bezsenność, ból o poranku i dyskomfort. Natomiast odpowiednio dobrana, sprawia, że wstajemy szczęśliwsi i pełni chęci do życia.

A zatem! Poduszka ortopedyczna czy zdrowotna to pomocnicze narzędzie, które odzwierciedla naturalne krzywizny kręgosłupa. Dzięki ergonomicznemu wyprofilowaniu koryguje nieprawidłowe ułożenie naszego kręgosłupa w czasie snu poprzez podparcie głowy, szyi i ramion.

Zalety poduszek ortopedycznych:

Poduszka ortopedyczna pomaga przy wielu schorzeniach związanych z dysfunkcją naszego układu kostno – stawowego. Szczególne znaczenie ma kiedy dotykają nas między innymi takie problemy jak:

  • dyskopatia kręgosłupa,
  • bóle promieniujące do rąk,
  • drętwienie rąk,
  • bóle ramion,
  • napięcia nerwowe
  • bóle głowy/ migreny
  • bezsenność.

Wybór poduszki zdrowotnej do spania

Wybór poduszki ortopedycznej zależy przede wszystkim od pozycji w jakiej śpisz. Czy na boku, czy brzuchu, czy na wznak. Natomiast jeżeli ciągle zmieniasz pozycję podczas snu i rozważasz zakup poduszki ortopedycznej zastanawiasz się jaką poduszkę ortopedyczną wybrać. To żaden problem! Poduszki ortopedyczne dostosowane są również do zmiennej pozycji spania np. na plecach i na boku. Anatomiczny kształt poduszki dopasowuje się idealnie do kształtów ciała pacjenta, nie zależnie od tego czy pacjent śpi na boku czy na plecach. Głowa niemal zatapia się w piance poduszki, tym samym wzrasta powierzchnia kontaktu ciała/głowy z podłożem przez co zmniejsza się siła nacisku i nie zaburza krążenia krwi.

Komu poleca się spać na poduszce ortopedycznej?

Tak na prawdę można zaryzykować tezę, że wszyscy mogą używać tego rodzaju sprzętu, tylko musi być on właściwie dobrany. U dorosłych pacjentów bardzo rzadko pojawiają się przeciwwskazania. Dotyczy to osób z bardzo ciężkimi dysfunkcjami kręgosłupa czy ewentualnie po poważnych urazach. Nie miałem jeszcze przypadku dorosłego pacjenta, który miałby przeciwwskazania do używania poduszki ortopedycznej. Jeśli chodzi o dzieci to również radzą one sobie doskonale bez poduszek ortopedycznych i nie zaleca się ich przed 2 rokiem życia.

Obowiązkowo poduszkę ortopedyczną powinny stosować osoby odczuwające bóle i sztywność kręgosłupa szyjnego, lecz bez dodatkowej diagnozy i regularnej rehabilitacji (terapii manualnej oraz ćwiczeń) przyniesie ona tylko częściową ulgę w dolegliwościach. Poduszka nigdy nie załatwia sprawy bólu całkowicie, a jedynie pomaga w jego zwalczaniu i efektywniejszym odpoczynku kręgosłupa.

Poduszki ortopedyczne mogą stosować również osoby zdrowe.W codziennym życiu jako profilaktyka i troska o swój kręgosłup taka poduszka profilowana zapewnia nie tylko komfort i poprawę jakość naszego snu, ale również sprawdza się w profilaktycznej trosce o zdrowie kręgosłupa. Zapobiega kumulowaniu się zwiększonego napięcia i odwadnianiu dysków, które prowadzić może do dyskopatii i dalszych problemów z odcinkiem szyjnym.

Poduszkę powinniśmy zakupić w profesjonalnych sklepach rehabilitacyjnych lub też medycznych. Istotny jest również wybór producenta, który zajmuje się profesjonalnym wytwarzaniem sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Dzięki temu mamy pewność, że poduszka ortopedyczna posiada odpowiednie atesty i jest produktem o najwyższych standardach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *