Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Pas lędźwiowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć

buty sportowe 80x80 - Pas lędźwiowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Aparat na haluksy – wszystko, co musisz wiedzieć
15 stycznia 2020
kule ortopedyczne 80x80 - Pas lędźwiowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Kule ortopedyczne – na co zwracać uwagę podczas wyboru?
26 marca 2020
kobieta tylem 800x480 - Pas lędźwiowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ze względu na tryb pracy, która głównie wiąże się z pracą na komputerze, bóle pleców stają się codziennością dla wielu z nas. Powstawaniu takich bólów sprzyjają również wady genetyczny czy wady postaw, które utrwaliliśmy w procesie rozwoju. Oczywiście kolejnym czynnikiem wpływającym na dolegliwości związane z kręgosłupem jest nadwaga. Jeżeli skarżymy się na doskwierające bóle pleców, koniecznie musimy udać się do ortopedy, który zdiagnozuje nas i skieruje na odpowiednie leczenie. Jeżeli jednak chcemy uśmierzyć swój ból, możemy skorzystać z pasa lędźwiowego, o którym dowiecie się więcej, czytając ten artykuł.

Pas lędźwiowy – czyli jaki?

Jest to specjalna orteza, którą zakłada się na konkretny odcinek kręgosłupa – krzyżowo-lędźwiowy lub piersiowo-lędźwiowo-krzyżowy. Stosuje się je w celu  usztywnienia, ustabilizowania naszych pleców, co z kolei przyczyni się do ich wzmocnienia, rekonwalescencji i zmniejszenia bólu. Z tego wynika, że można go wykorzystywać w celach zarówno leczniczych, jak i profilaktycznych. Musimy jednak pamiętać, że nie należy go nosić długotrwale, ponieważ może to spowodować demobilizację mięśni naszych pleców, co nie przyczyni się do ich regeneracji.

Pas zawodowy

Wybór dotyczący pasa na kręgosłup, musi opierać się na rodzaju indywidualnych dolegliwości czy potrzeb. Pas zawodowy założymy w momencie, kiedy nasza praca polega na dźwiganiu ciężarów, sprawdzi się również w przypadku kulturystów, czy osób, które intensywnie ćwiczą na siłowni. Służy on głównie do usztywnienia kręgosłupa, tak aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Ten rodzaj pasa, również, jest stworzony z oddychającego materiału, tak aby skutecznie odprowadzał pot podczas wysiłku.

Pas stabilizujący

Jego zadaniem jest ustabilizowanie naszej postawy ciała. Najczęściej stosujemy go w momencie, kiedy mamy do czynienia z dyskopatią, jednak sprawdzi się on bardzo dobrze w przypadku osteoporozy, czy w trakcie dochodzenia do siebie po operacji kręgosłupa. Obok tych dwóch rodzajów pasa, na rynku znajdziemy również pasy magnetyczne, czy typowo rehabilitacyjne.

Pas lędźwiowy – jak go nosić?

Przede wszystkim nie powinniśmy decydować o kupnie pasa na własną rękę, powinniśmy najpierw skonsultować się ze specjalistą. Musimy pamiętać, że takiego pasa nie należy nosić bez przerwy, o czym była już mowa wcześniej. Dodatkowo musimy pamiętać, aby nie zakładać go na gołą skórę, jeśli posiadamy wrażliwą skórę, którą taki pas może w znaczny sposób podrażnić, doprowadzając nawet do głębokich ran.

Kolejną kwestią jest fakt, że pas na kręgosłup jest wyłącznie dopełnieniem naszego leczenia z dolegliwościami kręgosłupa i ma on uśmierzać ból i w jakimś stopniu poprawiać jego kondycję. Jednak kluczowe będzie leczenie, które zaleci nam lekarz. Nie możemy bagatelizować objawów schorzeń, ponieważ może to mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia.

Pas lędźwiowy jest pomocny w przypadku wszelkich schorzeń związanymi z kręgosłupem, najczęściej stosuje się go w przypadku dyskopatii i w momencie oraz w momencie, gdy mamy do czynienia z pracą z ciężarami, czy w trybie siedzącym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *