Jeżeli dokucza Ci dyskomfort i ból w okolicach pięty, nasilający się zwłaszcza zaraz po wstaniu z łóżka, po wysiłku fizycznym czy dłuższym przebywaniu w pozycji stojącej, możesz mieć problem z ostrogą piętową. W późniejszym etapie choroby ból towarzyszy już pacjentowi cały czas, utrudniając normalne funkcjonowanie. Przeczytaj jak poradzić sobie z bólem.
Ostroga piętowa to nienaturalna narośl kostna powstającą na kości piętowej, najczęściej umiejscowiona w okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego. Najczęściej nie jest widoczna gołym okiem, ale dopiero podczas badania RTG. Ból pojawiający się przy ostrodze związany jest z zapaleniem rozcięgna podeszwowego czyli tkanki łącznej rozpiętej między guzem piętowym a palcami stopy. Rozcięgno to stanowi podporę dla łuku podłużnego stopy i dodatkowo zapewnia stopie amortyzację. Pozwala równomiernie rozkładać siłę nacisku podłoża na kończynę przy chodzeniu czy bieganiu.
Początkowo dolegliwości bólowe w obrębie stopy pojawiają najczęściej po wysiłku fizycznym czy zaraz po wstaniu z łóżka. Pierwsze kroki o poranku sprawiają ogromny ból, który powoli staje się mniej dokuczliwy. Jednak powraca ponownie po przejściu dłuższego dystansu w czasie dnia. Ból jest często bardzo ostry. Czasem nie można go dokładnie zlokalizować i pacjent ma odczucie, że boli go cała podeszwa stopy. Lekceważenie tych dolegliwości może prowadzić do utrudnionego poruszania się czy nawet utykania.
W związku z dużym obciążeniem obszaru stopy mogą się tu pojawiać mikrouszkodzenia, najczęściej w miejscu umocowania rozcięgna do kości pięty. W zdrowym organizmie mikrourazy goją się dość dobrze. Jeżeli jednak organizm nie jest w stanie zregenerować tkanek rozcięgna piętowego rozpoczyna się bolesny proces zapalny. Dlatego ostroga piętowa boli.
W przypadku ostrogi piętowej przyczyny jej powstania dotyczą zarówno przeciążeń, urazów jak i czynników predysponujących. Na rozwój choroby mają wpływ następujące czynniki:
W przypadku silnych już dolegliwości niezbędna będzie wizyta u lekarza i leczenie środkami farmakologicznymi. Można również wspomóc się zabiegami rehabilitacyjnymi. Najczęściej polecana przez fizjoterapeutów jest:
Przy lżejszych dolegliwościach można sobie też pomóc domowymi zabiegami jak rozciąganie łydki czy rolowanie stopą twardej piłeczki.
Pomocnym rozwiązaniem mogą się też okazać specjalistyczne wkładki do butów, które zapewniają komfort chodzenia, poprawiają amortyzację stopy i łagodzą wstrząsy, łagodząc dolegliwości bólowe.