Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Orteza czy stabilizator – czym się różnią, co wybrać?

balkonik dla seniora
Na co zwracać uwagę, kupując balkonik dla seniora?
14 sierpnia 2019
Jaki ciśnieniomierz wybrać – na co zwracać uwagę podczas wyboru ciśnieniomierza?
23 października 2019

Ortezy i stabilizatory to wyroby medyczne zalecane przez lekarzy po urazach i w przypadku schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Wspomniane artykuły ortopedyczne wspierają terapię, a podstawowym celem ich stosowania jest zwiększanie mobilności pacjentów. Mogą stabilizować i odciążać uszkodzone lub dotknięte chorobą kończyny bądź inne części ciała. W przypadku trwałych uszkodzeń akcesoria zapobiegają bólom albo znacznie zmniejszają ich odczuwanie.

Dobór konkretnego sprzętu warto poprzedzić wizytą u lekarza i konsultacją w sklepie medycznym, aby udało się dopasować budowę i zasady działania sprzętu do specyfiki danego urazu albo schorzenia i wspomóc jego leczenie. W zależności od urazu czy stanu zdrowia jest możliwość uzyskania refundacji z NFZ na zakup ortezy i stabilizatora.

Który sprzęt wybrać – ortezę czy stabilizator i jakie są między nimi różnice?

Czym orteza różni się od stabilizatora?

Dominującym określeniem sprzętu medycznego służącego do unieruchomienia lub zabezpieczenia stawu po kontuzji jest stabilizator. Część produktów dostępnych na rynku opatrzono jednak nazwą orteza. Z takim nazewnictwem można spotkać się też w opisach kodów NFZ. Trzeba przy tym wiedzieć, że orteza i stabilizator należą do tej samej kategorii produktów. Na dobrą sprawę są dwoma określeniami tego samego sprzętu. Ortezę można nazwać również stabilizatorem, ponieważ służy ona do stabilizacji stawu w danym zakresie ruchomości.

Warto jednak zaznaczyć, że wspomniane nazwy mogą być używane do opisywania określonych typów stabilizatorów. Słowo orteza zazwyczaj określa produkty stosowane przy poważniejszych urazach, na przykład po złamaniach kości. Nazwy stabilizator używa się z kolei najczęściej w przypadku artykułów medycznych mających zabezpieczyć staw po przebytej kontuzji w trakcie rehabilitacji. Zdarza się też, że oba określenia są stosowane naprzemiennie, bez wyraźniej zasady.

Kiedy wybrać ortezę?

Ortezy mają za zadanie stabilizować oraz odciążać chore lub uszkodzone części ciała. Przy pomocy tych sprzętów, można całkowicie unieruchomić dane miejsce lub w kontrolowany sposób zwiększyć bądź skorygować jego ruchomość. Ortezy stosowane są również w celu korekcji wad postawy i sposobu poruszania się. Wyspecjalizowane sprzęty nierzadko zastępują utracone funkcje ciała – dzieje się tak na przykład w przypadku porażenia kończyn, paraliżu albo niedowładu rąk lub nóg spowodowanego udarem albo wrodzonym porażeniem dziecięcym. Dobór ortezy zawsze powinna poprzedzać konsultacja z lekarzem. W wyborze odpowiedniego akcesorium mogą pomóc również fizjoterapeuci i inni specjaliści od sprzętu medycznego, jednak pierwszym krokiem przed zakupem powinno być badanie lekarskie.

Ortezy dzielą się na miękkie i twarde. Te pierwsze mogą być wykonane z tkaniny, neoprenu, dzianiny, trytecu albo softeku. Twardsze modele zwykle produkuje się ze stosunkowo sztywnych materiałów, na przykład z włókna węglowego lub szklanego. Sprzęty mają też dodatkowe elementami podtrzymujące, takie jak paski, szyny, peloty lub przeguby. Sztywne ortezy odgrywają rolę gipsu, ale stosuje się je w przypadkach, gdy zakładanie gipsu jest niekonieczne albo wręcz niewskazane.

Kiedy lepszy będzie stabilizator?

Lecznicze i rehabilitacyjne działanie stabilizatorów polega na bezpiecznej stabilizacji stawu. Sprzęty zapewniają kontrolowany ucisk chorych czy uszkodzonych miejsc. Masujące peloty, czyli elastyczne wkładki, które mogą być wbudowane w stabilizator, skutecznie łagodzą obrzęki. Eliminują też wybroczyny i krwiaki. Co ważne, elastyczne stabilizatory nie ograniczają ruchomości, dlatego można stosować je w profilaktyce przeciążeń kończyn w czasie pracy fizycznej albo treningów. Stosowanie akcesoriów rehabilitacyjnych nie powoduje zmniejszenia siły mięśniowej, lecz ich używanie należy poprzedzić konsultacją z lekarzem i specjalistą od doboru sprzętu medycznego.

Stabilizatory, w przeciwieństwie do ortez, zwykle wykonuje się z bardziej elastycznych materiałów. Ich dodatkowymi elementami często są peloty i fiszbiny.

Rodzaje ortez i stabilizatorów

Standardowo wyróżnia się stabilizatory kończyny górnej, dolnej oraz kręgosłupa. W sprzedaży dostępne są modele miękkie (elastyczne), półsztywne i sztywne (zazwyczaj modele sztywne i najbardziej zabudowane nazywa się ortezami).

Ortezy dzieli się ze względu na miejsce, w którym są stosowane. W sklepach medycznych dostępne są:

  • Ortezy kręgosłupa
  • Ortezy stawu łokciowego
  • Ortezy barku
  • Ortezy nadgarstka
  • Ortezy stawu biodrowego
  • Ortezy stawu kolanowego
  • Ortezy stawu skokowego.

Podsumowując, orteza i stabilizator to najczęściej dwie nazwy tego samego sprzętu medycznego. Ich funkcje i zastosowania zwykle okazują się bardzo podobne lub nawet identyczne. Orteza jest w zasadzie typem stabilizatora. Zazwyczaj charakteryzuje się zabudowaną formą i oraz tym, że została wykonana ze sztywnych materiałów. Stabilizatorami nazywa się częściej elastyczne akcesoria polecane w rehabilitacji mniej poważnych kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *