Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem wielu osób.

akupresura stop
Akupresura stóp – sprawdź jak możesz działać na własne ciało.
10 lutego 2021
kolan
Kolana – choroba zwyrodnieniowa.
23 lutego 2021
Show all
nietrzymanie moczu

Water drop splash. Concept. 3D Render

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która statystycznie dotyka 10-15% całego społeczeństwa. W Polsce to zatem około 5 milionów osób. Nietrzymanie moczu występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że problem ten dotyczy 39% z nich. Jest to problem bardzo wstydliwy, który nieleczony może prowadzić nie tylko do problemów fizycznych, ale również psychicznych, jak stany depresyjne, osamotnienie czy wycofanie z życia socjalnego. Nietrzymanie moczu można zaliczyć do chorób społecznych, a więc przewlekłych, rozpowszechnionych i utrudniających wykonywanie podstawowych zadań życiowych. Jednak popuszczanie moczu to nadal problem intymny, o którym wielu chorych boi się mówić z powodu wstydu i poczucia bezradności. .

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Główna przyczyna nietrzymania moczu związana jest najczęściej z wiekiem pacjenta, kiedy to dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy, które odpowiadają między innymi za zaciskanie cewki moczowej i kontrolowanie oddawania moczu. Słabe mięśnie dna miednicy są przyczyną przede wszystkim wysiłkowego nietrzymania moczu przy kaszlu, śmiechu czy kichaniu, a w bardziej zaawansowanym stadium także podczas zmian pozycji z leżącej na siedzącą. 

Dodatkowo przyczyną może być:

  •   stosowanie wybranych leków,
  •   cukrzyca,
  •   zakażenia układu moczowego,
  •   neuropatie,
  •   choroby układu nerwowego (Alzheimer, stwardnienie rozsiane)
  • otyłość.

Rodzaje nietrzymania moczu

Występują 3 podstawowe rodzaje:


Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu podczas większego wysiłku np. śmiechu, kaszlu czy kichnięcia. Najczęściej występuje u kobiet. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet co 5 kobietę po 40 r.ż. Natomiast u mężczyzn występuje rzadko. Spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, dlatego objawy często nasilają się z wiekiem.
Naglące nietrzymanie moczu to nagłe parcie na pęcherz. Spowodowane nadmierną
aktywnością mięśni pęcherza. Ilość wydalanego moczu jest zróżnicowana: od kilku kropli aż po całkowite opróżnienie pęcherza. Przyczyną mogą być infekcje układu moczowego, niektóre choroby neurologiczne, przyjmowanie dużej ilości płynów lub powiększona prostata- u mężczyzn.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia to niekontrolowany, częściowy wyciek moczu
spowodowany stopniowym napełnianiem się pęcherza. Pęcherz nie opróżnia się całkowicie tylko ciągle się zapełnia. Najczęściej spowodowane to jest uciskiem lub całkowitym zatkaniem cewki moczowej np. u mężczyzn powiększona prostata. Prowadzi to do nadmiernego rozciągania się pęcherza.

Rozpoznanie nietrzymania moczu

Niezwłocznie po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów nietrzymania moczu należy
udać się do swojego lekarza rodzinnego, który wykona odpowiednią diagnostykę a w razie potrzeby skieruje do innych specjalistów np. urologa, neurologa czy ginekologa.
Nie należy ukrywać tego problemu. Szybko zdiagnozowany, zostanie szybciej leczony a co za tym idzie ryzyko wystąpienie niepożądanych powikłań się zmniejszy.

W zależności od postawionej diagnozy, stanu pacjenta i stopnia nietrzymania moczu, lekarz zaleca odpowiedni typ leczenia.

To leczenie zachowawcze, farmakologiczne i operacyjne.

Leczenie nietrzymania moczu

Ćwiczenia mięśni Kegla czyli leczenie zachowawcze

Podstawą leczenia zachowawczego są ćwiczenia mięśni dna miednicy, zwanych także mięśniami Kegla. Ze względu na fakt, iż to właśnie one w dużej mierze odpowiadają za zaciskanie cewki moczowej, ale także działanie odbytu i świadome oddawanie moczu, jest to metoda polecana wszystkim osobom z różnymi rodzajami nietrzymania moczu, a także tym, którzy pragną przeciwdziałać schorzeniu. Wzmacnianie mięśni dna miednicy jest istotne zwłaszcza u kobiet w ciąży i po porodzie, a także w okresie menopauzy. Wskazane jest ćwiczenie ich każdego dnia po minimum 50 powtórzeń zaciskania i rozluźniania na początkowym etapie. Z czasem liczba ta powinna zwiększyć się do około 120 powtórzeń.

Leczenie farmakologiczne

Farmakoterapia jest wskazana przede wszystkim przy leczeniu naglącego nietrzymania moczu. Jej zadaniem jest zmniejszenie częstotliwości parć naglących i wydłużenie czasu pomiędzy pojawieniem się parcia a koniecznością skorzystania z toalety. Pozwala to na znaczące poprawienie jakości życia osób cierpiących na naglące nietrzymanie moczu. 

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne, tak samo jak farmakologiczne, jest ściśle uzależnione od stanu pacjenta oraz typu i stopnia nietrzymania moczu.

Leczenie nietrzymania moczu zależy gównie od jego przyczyny. Jeśli to możliwe leczenie zawsze zaczyna się od usunięcia przyczyny np. wyleczenia zapalenia pęcherza moczowego, zlikwidowania ucisku na pęcherz moczowy. Jednak w każdym przypadku należy zadbać o swój komfort. Można to zrobić za pomocą chłonnych wyrobów medycznych tj. wkłady anatomiczne (wkładki), pieluchomajtki, majtki chłonne czy podkłady anatomiczne.

Obecnie na rynku istnieje wiele ich rodzajów. Różniących się miedzy sobą wielkością i chłonnością. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dostępne są produkty bardzo dyskretne, wygodne, komfortowe, dedykowane specjalnie dla mężczyzn i oddzielnie dla kobiet. Podział wynika bezpośrednio z budowy fizjologicznej układu moczowo-płciowego kobiety i mężczyzny.


Ponadto jest możliwość uzyskania dofinansowania NFZu. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego, urologa lub neurologa, który wystawi odpowiednie dokumenty. Oczywiście, należy pamiętać, że taka pomoc przysługuje osobą ubezpieczonym i mającym odpowiednie podstawy zdrowotne.

Jak sobie pomóc z nietrzymaniem moczu?


Niezależnie od typu nietrzymania moczu i stosowania wygodnych dla siebie produktów higienicznych bardzo korzystne efekty przynosi zmiana stylu życia. Przede wszystkim eliminacja używek tj. alkoholu i kofeiny oraz rezygnacja z napojów gazowanych, moczopędnych, które działają drażniąco na pęcherz. Ponadto zmniejszenie masy ciała (u osób z nadwagą i otyłością). Należy też ograniczyć ilość spożywanych płynów w określonych sytuacjach np. przed spotkaniami towarzyskimi lub na noc.

Metody zachowawcze to pierwszy etap leczenia, który charakteryzuje się dużą skutecznością – zwłaszcza gdy zostanie przeprowadzony relatywnie szybko, na początkowych etapach rozwoju choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *