Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Masaż bańką chińską – jak pozbyć się cellulitu?

cellulit
Cellulit – co trzeba o nim wiedzieć i jak się go pozbyć?
8 kwietnia 2021
masaz kijami bambusowymi
Masaż kijami bambusowymi
22 czerwca 2021

Masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską to odmiana terapii podciśnieniowej. Podciśnienie, które zostaje wytworzone we wnętrzu bańki, powoduje, że skóra zostaje wessana do wnętrza bańki. Takie podciśnienie pod powierzchnią bańki wywołuje duże przekrwienie danego miejsca zabiegowego i odczuwalną, namacalną poprawę stanu skóry, która już dawno straciła odpowiednią elastyczność. Zatem masaż bańką chińską wspaniale wygładza i zwiększa elastyczność skóry. Bańka układana jest na skórze po uprzednim wyciśnięciu z niej powietrza, tak aby podciśnienie, które wytwarza się zassało fałd skóry i tkanek leżących pod nią do wnętrza, a potem masażysta wykonuje ruchy bańską po skórze. Są to ruchy okrężne. Takie ruchy powodują znacznie usprawnienie krążenia, odprowadzenie metabolitów, rozluźnienie mięśni, uelastycznienie skóry.

Co to takiego bańka chińska?

Bańka chińska to rodzaj bańki próżniowej, która jest wykonana z silikonu lub gumy (silikonowe są bardziej plastyczne) a ze względu na okrągły kształt z zaokrąglonymi brzegami można efektywnie zassać skórę. Stosuje się je w leczeniu miejscowym oraz do poprawy ogólnego stanu oraz w masażu leczniczo-relaksacyjnym. Bańki chińskie powodują nie tylko przekrwienie, ułatwiają rozwiązanie problemów z krążeniem, umożliwiają pozbycie się toksycznych substancji z organizmu. Przyspieszają również przemianę materii, a dzięki obniżeniu napięcia mięśni przyczyniają się do niwelowania bólu min. kręgosłupa, dolegliwości mięśniowych oraz są pomocne w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Szczególnie pomocne są w stanach przeziębienia, grypy, zapalenia: gardła, krtani, oskrzeli, astmy (wykorzystane pierwotnie tradycyjne bańki ogniowe). W zestawach często można spotkać 4 bańki o różnej wielkości (np. masaż uda- największa bańka). Masaż ogólnie powinno się zaczynać od mniejszych baniek (mniejsza bańka= mniejszy ból).

masaz banka chinska

Co to naprawdę jest cellulit?

Cellulit to zmiany niezapalne w obrębie tkanki podskórnej, które pojawiają się ze względu na mikroobrzęk; są to zmiany w komórkach tłuszczowych, czyli adipocytach, prowadzące do deformacji tkanki łącznej. Cellulit to schorzenie metaboliczne. Zniekształcona tkanka tłuszczowa zaczyna się uwidaczniać w postaci zniekształceń i nierówności skórnych. Tkanka tłuszczowa zaczyna się rozrastać, wywiera nacisk na tkankę łączną, a tłuszcz zbija się w grudki. Cellulit znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Dzieje się tak z powodu innego ułożenia włókien tkanki łącznej. U kobiet podskórna warstwa tłuszczu kumuluje się w dużych, pionowych komorach, co sprzyja magazynowaniu tłuszczu. U mężczyzn zaś komory stanowią małe jednostki, w dodatku ukośne, przez co powstają warunki do magazynowania mniejszej ilości tłuszczu oraz powstawanie cellulitu jest utrudnione. Organizm kobiety ogólnie ma fizjologiczną tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Spowodowane jest to między innymi fizjologią, gdzie tkanka tłuszczowa u kobiet, bierze udział w produkcji estrogenu.

Technika masażu bańką chińską

Pierwszy zabieg bańką chińską może być dość bolesny. Podczas masażu doprowadzamy do rozgrzania, zaczerwienienia tkanek. Zabieg ten nie powinien jednak powodować krwiaków oraz siniaków. Dlatego pierwszy masaż bańką chińska należy wykonywać delikatnie, należy obserwować tkankę i w odpowiedni sposób dobrać siłę masażu. Jeśli ujawnią się siniaki po delikatnym masażu- powinniśmy zrezygnować z kolejnych zabiegów. Należy wprowadzić zasadę stopniowego bodźcowania, czyli w kolejnych masażach zwiększać siłę nacisku. Warto pamiętać, że im mocniejszy nacisk na bańkę, tym silniej przylegnie ona do skóry. Przed przystąpieniem do zabiegu należy oczyścić, wysuszyć skórę, a następnie pokryć oliwką. Można również używać produktów antycellulitowych np. algi, kofeinę. Bańka wcześniej powinna być podgrzana w ciepłej wodzie (40 stopni C.) i wysuszona bezpośrednio przed położeniem. Sama technika masażu bańką chińską jest stosunkowo prosta. Bańkę należy opróżnić z powietrza: górną część należy nacisnąć dwoma kciukami i podstawę docisnąć palcami. Tak przygotowaną bańkę przykładamy na miejsce zabiegowe i puszczamy- powinna się zassać.

Masaż wykonywany jest ruchami powolnymi, okrężnymi w stronę serca.

Kończąc zabieg, podważamy delikatnie bańkę palcem.

Zabieg trwa od 15-30 minut, do 1 h przy obszerniejszej części ciała. Zabiegi wykonuje się co 2,3 dni. Po serii 10 zabiegów poleca się przerwę, która powinna trwać kilka dni.

https://allegro.pl/oferta/banki-chinskie-antycellulit-do-masazu-4-sztuki-10229033913

Wskazania do masażu bańką chińską

 • cellulit,
 • rozstępy,
 • modelowanie sylwetki
 • zapewnienia stanu odżywienia skóry
 • poprawa elastyczności skóry
 • przy zaburzeniach ukrwienia
 • przy zespołach bólowych kręgosłupa
 • przy zwiększonym napięciu mięśniowym i towarzyszącymi bólami

Przeciwskazania do masażu bańką chińską

 • nowotwory
 • ciąża
 • choroby zakaźne, gorączka, stany ostre
 • dzieci do 12 roku życia, osoby starsze
 • menstruacja
 • niektóre choroby skóry
 • choroby, które wpływają na upośledzenie krzepnięcia krwi
 • żylaki, zakrzepowe zapalenie żył
 • nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby serca
 • gruźlica
 • okolice, które są wrażliwe i jest prawdopodobieństwo, że wystąpią krwiaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *