Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Zapobieganie i leczenie odleżyn

woda alkaliczna
Woda alkaliczna – czy warto pić i dlaczego?
23 marca 2021
szczepionka
Szczepionka – jak działa? I co to takiego?
31 marca 2021

Poduszki przeciwodleżynowe

Odleżyna to forma przewlekłej rany, która powstała w wyniki zbyt długiego, miejscowej wywierania nacisku. Ten problem dotyczy osób, które są leżące oraz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, dlatego poduszka przeciwodleżynową jest dobrą profilaktyką. Zapewnia masaż oraz dobre podparcie ze względu na anatomiczne dopasowanie do ud oraz pośladków. Oprócz działania przeciwodleżynowego poduszek dodatkowo wspomagają cyrkulację powietrza i nie dopuszczają do powstawania wilgoci. Również kształt uzależniony jest od stanu chorego- dla osób, które mają stabilną pozycję siedzącą przeznaczone są poduszki okrągłe, a w bardziej zaawansowanym stadium stosować można prostokątne.

Leczenie odleżyn – krążki przeciwodleżynowe

Krążki przeciwodleżynowe, które zmniejszają ucisk na miejsca zagrożone powstawaniem odleżyn. Istnieją różne średnice krążków, są tak zwane stawowe, które nadają się np. pod łokieć, jeszcze mniejsze np. pod piętę i większe przeznaczone pod pośladki. Nie należy stosować wyrobów z gumy, ponieważ zwiększają odparzenia. Krążki o większej średnicy mogą nie tylko sprawdzają się w profilaktyce i leczeniu odleżyn, ale jako wsparcie w leczeniu hemoroidów jak i sprzęt, który ułatwia siadanie min. przez kobiety po naturalnych porodach.

Materace przeciwodleżynowe – rodzaje i odpowiedni dobór.

Pamiętajmy- materac nie zwalnia ze zmiany pozycji oraz ruchu!

Rodzaje materaców przeciwodleżynowych

1.Materace przeciwodleżynowe statyczne – wykonane są z pianki pioluretanowej, która ma odpowiednią sprężystość. Najczęściej mają one powierzchnię pofałdowaną w kształcie gofra. Stosuje się je, gdy stan pacjenta jest dobry, a ich działanie polega na rozłożeniu ciężaru na sporą powierzchnię i rozproszenie ucisku w miejscach, gdzie kości są blisko skóry oraz masują skórę, lecz nie zapewniają zmiennego ciśnienia- takie intensywniejsze działania wykazują materace zmiennociśnieniowe.

2.Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe – zbudowane ze specjalnych komór, które są raz napełniane powietrzem, raz opróżnianie w odpowiednich odstępach czasu co powoduje masaż całego ciała przez zmieniające się punkty podparcia, dlatego profesjonalny materac pozwala na zmianę ciśnienia pod ciałem pacjenta i ma efektywniejsze działanie niż materace statyczne.

choroba de querveina

Materace zmiennociśnieniowe składają się z elementu służącego do leżenia – materaca zbudowanego z rzędów komór wypełnianych na przemian powietrzem i zasilacza powietrznego= automatycznego kompresora. Ciało jest podpierane naprzemiennie w różnych punktach – jedna część ciała jest podparta przez aktualnie napompowane komory, a inne części znajdują się nad odpompowanymi komorami i jest strefą wolną od nacisku. Kolejnymi korzyściami są zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz poprawa krążenia. Materac zmienia ciśnienie oraz miejsca podparcia, pobudza przepływ krwi w miejscach, gdzie łączy się powierzchnia ciała z powierzchnią łóżka, wspomaga krążenie w miejscach narażonych na powstawanie odleżyn. Pulsacyjny ucisk, który jest harmonijny, rytmiczny pozwala na pobudzenie metabolizmu, wspomaga pracę naczyń włosowatych, dlatego zapewniane jest prawidłowe krążenie, a tkanki nie ulegają martwicy. Materac podpiera ciało chorego przez kilka minut wypełnianą powoli powietrzem komorą, a następnie ucisk jest zwalniany. Ta siła tłoczy krew do najbliższych, wolnych od ucisku okolic i wymusza jej dotarcie do odciążonych naczyń włosowatych. Materac przeciwodleżynowy niweluje nie tylko ucisk, ale i usztywnienie kończyn, redukuje napięcie mięśni, wpływa na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała i optymalny poziom wilgotności, gdyż idealne miejsce do powstania odleżyn jest to o podwyższonej temperaturze i zwiększonej wilgotności np. spoconych co ułatwia rozwój bakterii. Ważny jest również poziom hałasu, ponieważ materac pracuje nieustanie, dlatego idealnym rozwiązaniem były ten pracujący w trybie cichym. Dopuszczaną przez WHO normą jest hałas nieprzekraczający 50 decybeli. Najważniejszym wskaźnikiem klasy terapeutycznej jest czas trwania obniżonego nacisku na daną część ciała, która znajduje się aktualnie nad odpompowaną komorą. Czas trwania obniżonego nacisku wynika z przebiegu zmiany ciśnienia powietrza w pełnym cyklu pracy materaca. Czas trwania obniżonego nacisku wiąże się z ciśnieniem powietrza w maksimum cyklu i o wiele łatwiej jest uzyskać długie czasy obniżonego nacisku i jednocześnie długie czasy odciążenia danej partii przy niskim ciśnieniu powietrza niż przy wysokich wartościach. Średnie ciśnienie w kapilarach, aby krew dopływała do tkanki będzie wynosiło mniej niż 32 mmHg. W większości materaców nacisk będzie wynosił 35-80 mmHg, co nie da dopływu krwi. Krew zacznie być dostarczana do tkanki, gdy wraz ze spadkiem ciśnienia w aktywnej komorze materaca nacisk na ciało spadnie poniżej 32 mmHg. Aby nie doszło do martwicy krew musi dostarczać regularnie substancje odżywcze co ma miejsce dopiero przy spadku ucisku na ciało poniżej 20 mmHg, dlatego przy zakupie materaca warto zwrócić uwagę na to jak długi jest czas trwania nacisku poniżej 20 mmHg. Często są podawane dane z zakresu regulacji ciśnienia w pompie, które określają ciśnienie w maksimum cyklu, ale bez odniesienia do zmiany ciśnienia w ciągu pracy i czasu obniżonego nacisku.

Najpopularniejsza budowa materaca to tzw. budowa dwusekcyjna:
dwa wloty powietrza zasilają dwie główne sekcje w materacu, a system pracuje w następujących czterech fazach:
faza 1-wypełnienie wszystkich komór powietrzem
faza 2- wypompowanie z co drugiej komory 
faza 3- wypełnienie wszystkich komór 
faza 4- wypompowanie z komór dotychczas stale wypełnionych, a masa chorego jest podpierana połową lub całą powierzchnią przylegania.

Wśród materaców pneumatycznych wyróżniamy materace bąbelkowe i rurowe:

 Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy

Nazwa materaca wzięła się od jego wyglądu, gdyż jest przedzielone na komory przypominające bąbelki. Chroni on przed powstaniem odleżyn dzięki wykorzystaniu zmiennego ciśnienia i jest stosowany w działaniach profilaktycznych oraz w leczeniu odleżyn I stopnia. Użytkownicy mogą maksymalnie ważyć 90 kilogramów (w zależności od modelu), aby używać ten typ materaca. Są łatwo dostępne, proste w obsłudze i polecane dla opiekunów, którzy pielęgnują osoby unieruchomione, natomiast bardziej zaawansowany sprzęt to materac przeciwodleżynowy rurowy. Polecamy model Armedical AR-920.

leczenie odlezyn materacem
wkładki ortopedyczne do butów

Materac przeciwodleżynowy rurowy

Przeznaczony do opieki długoterminowej, jest bardziej wytrzymały, elastyczny i droższy od bąbelkowe, są wyższe i lepiej chronią przed kontaktem z podłożem. Mają o wiele lepszą strukturę i zapewniają efektywniejszą ochronę przeciwodleżynową. Składa się nie z bąbelków, ale rur poprzecznie ułożonych napełniających się pulsacyjnie powietrzem. Materace te są bardziej zaawansowane i służą do leczenia odleżyn II stopnia, a wśród użytkowników mogą znaleźć się osoby o większej wadze, do 130kg (materac Armedical AR-950 do 145 kg).

Osobom, które są unieruchomione tymczasowo, np. w wyniku wypadku czy rekonwalescencji po zabiegu najbardziej polecane są materace przeciwodleżynowe piankowe o strukturze „gofra” lub „plastra miodu”. Dla osób, które potrzebują długotrwałej i skuteczniej pomocy przeciwodleżynowej rekomendujemy materace wyposażone w kompresory, które wpompuje zmienne ciśnienie powietrza.

Materac przeciwodleżynowy – refundacja kod NFZ P.117

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *