Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Kule ortopedyczne – jakie wybrać, na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

buty medyczne kraków
Pas lędźwiowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć
28 lutego 2020
bol plecow podczas pracy siedzacej
Ból pleców. Jak dbać o plecy, gdy pracujesz w domu podczas epidemii koronawirusa?
27 marca 2020
Show all
kule ortopedyczne

kule ortopedyczne

W życiu każdego z nas zdarzają się potknięcia, mówiąc metaforycznie i dosłownie. Jeżeli potknięcie jest poważniejsze, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Jedną z nich jest konieczność zaopatrzenia się w kule ortopedyczne, których zadaniem jest utrzymanie naszego ciała w odpowiedniej pozycji. Z takiego sprzętu korzystają również osoby, które są trwale niepełnosprawne. I tu pojawia się pytanie, które kule wybrać do konkretnego przypadku? I na co powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru tego sprzętu?

Kule łokciowe kontra kule pachowe – które wybrać?

Istnieją dwa główne rodzaje kul ortopedycznych – łokciowe i pachowe. Prym wiedzie ich pierwszy typ, który stosuje się głównie po wszelkich urazach oraz w przypadkach specyficznych schorzeń. Kule łokciowe nie powodują uciążliwego ucisku pod pachami, co zapewnia komfort użytkownikom podczas korzystania ze sprzętu.

Natomiast pachowych kul używają głównie pacjenci, którzy nie są w stanie oprzeć swojego ciężaru ciała na rękach, czyli wszyscy, którzy mają jakiekolwiek kontuzje, czy niedyspozycje kończyn górnych. Innym przypadkiem, w którym również wskazane są kule pachowe, to sytuacja, w której pacjent ze względów rehabilitacyjnych musi całkowicie odciążyć jedną nogę.

Kule ortopedyczne – regulacja wysokości i wytrzymałość

Gdy wiemy już jaki rodzaj kul wybrać, musimy również wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas ich wyboru. Otóż jednym z kluczowych elementów w przypadku tego sprzętu medycznego, jest możliwość regulacji ich wysokości. Możemy znaleźć kule o regulacji skokowej bądź teleskopowej. Regulacja skokowa charakteryzuje się możliwością zmiany wysokości co kilka cm, na przykład co 2 cm.

Natomiast drugi rodzaj daje nam sposobność regulowania wysokości w całkowicie dowolny sposób, dzięki czemu możemy je idealnie dopasować do naszego wzrostu. Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru tego sprzętu, jest wytrzymałość kul. Standardowy sprzęt wytrzymuje nacisk około 120 kg masy ciała.

Jeżeli nasza masa ciała przekracza tę granicę, musimy znaleźć sklep medyczny, który projektuje kule personalne. Jest to jedyny sposób, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas ich użytkowania.

Kule do chodzenia – rodzaj uchwytu

Bardzo ważną kwestią, szczególnie w kontekście naszego komfortu, jest rodzaj uchwytu kul. Najwygodniejszym rozwiązaniem będą te, które posiadają gumowy uchwyt o kształcie, który się dostosowuje do dłoni pacjenta. Ze względu na to, że jest to najwygodniejsza opcja, jest ona również najdroższa. Jednak jeżeli mamy świadomość tego, że będziemy używać tego sprzętu przez dłuższy okres, to powinniśmy wziąć pod uwagę również to, jak bardzo będziemy się męczyć każdego dnia, jeśli nie zapewnimy sobie odpowiedniego komfortu.

Sam fakt konieczności poruszania się za pomocą kul jest wystarczającym utrudnieniem w codziennym przemieszczaniu się, więc chyba nie warto sobie tego jeszcze bardziej komplikować. Jeżeli jednak wiemy, że kule posłużą nam wyłącznie przez krótki czas, to warto zastanowić się nad kupnem tańszej ich wersji z prostym uchwytem wykonanym z plastiku.

Obejma przedramienia – otwarta czy zamknięta

Istotna również jest górna część kul łokciowych, która w zależności od modelu jest bardziej zamknięta lub otwarta. W tym wypadku wszystko zależy od naszych upodobań. Kule z zabudowaną obejmą charakteryzują się mocniejszą przyczepnością do ramienia, dzięki czemu nie musimy kurczowo trzymać kuli przez cały czas.

Przeszkodą mogą być w tym wypadku grubsze ubrania, które nosimy zimą, przez co korzystanie z kul może być mniej komfortowe, wywołujące ucisk. Kule o bardziej otwartej obejmie natomiast są wskazane dla osób sprawniejszych, u których kule są jedynie przejściowe. Są dużo wygodniejsze w trakcie przemieszczania się zwłaszcza komunikacją publiczną, ponieważ możemy je zarówno szybko zdjąć, jak i założyć.

Wybór kul ortopedycznych może się wiązać z wieloma dylematami. Pamiętajmy, że kule łokciowe są bardziej komfortowe od tych pachowych. Co więcej, jeśli mamy w perspektywie używać tego sprzętu przez dłuższy czas, to wybierzmy takie o gumowym uchwycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *