Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Jaki ciśnieniomierz wybrać – na co zwracać uwagę podczas wyboru ciśnieniomierza?

orteza kolana
Orteza czy stabilizator – czym się różnią, co wybrać?
18 września 2019
pilka rehabilitacyjna 2 80x80 - Jaki ciśnieniomierz wybrać - na co zwracać uwagę podczas wyboru ciśnieniomierza?
Piłka rehabilitacyjna – dlaczego warto jej używać?
14 listopada 2019

Coraz więcej osób dowiaduje się podczas wizyt kontrolnych o problemach z ciśnieniem. Zaleca się wtedy zazwyczaj zakup ciśnieniomierza i codzienne badania, by monitorować poziom i wahania, a później ukierunkować leczenie pod odpowiednim kątem. Polacy są też coraz bardziej świadomi i nawet bez sugestii specjalistów decydują się na zakup aparatu. Na co zwracać uwagę podczas wyboru ciśnieniomierza? Podpowiadamy poniżej.

Ciśnieniomierze elektroniczne – dla samokontroli

Jaki jest dobry ciśnieniomierz? Przede wszystkim powinien być dokładny i wskazywać wartości odpowiadające rzeczywistemu poziomowi naszego ciśnienia. Najbardziej precyzyjne będą aparaty manualne ze stetoskopem, jednak przeznaczone są one głównie dla lekarzy. Do samokontroli najlepiej jest wybrać aparaty proste w obsłudze, umożliwiające dokonanie pomiaru samemu, bez pomocy drugiej osoby. Świetnie sprawdzają się ciśnieniomierze elektroniczne, wykorzystujące podczas pomiarów metodę oscylometryczną – ciśnienie wykrywane jest dzięki drganiom wytwarzanym przez strumienie krwi płynącej pod mankietem aparatu.

Za podstawową metodę pomiaru uchodzi pulsujące falowanie tętnicy, a nie – jak w przypadku narzędzi lekarzy – zjawiska akustyczne zachodzące w organizmie.

Który ciśnieniomierz lepszy: naramienny czy nadgarstkowy?

Podczas wyboru ciśnieniomierza elektrycznego spotkać się można z dwoma typami: naramiennym oraz nadgarstkowym. Pierwszy z nich umieszczamy około 2-3 cm nad zgięciem łokciowym, natomiast drugi na samym nadgarstku. Bardziej precyzyjne pomiary umożliwia aparat z mankietem na ramieniu, głównie dlatego, że występuje tam większy przekrój naczyń krwionośnych i u wielu pacjentów pojawiły się różnice przy porównaniu pomiarów ciśnienia tymi dwoma typami.

Jeśli zależy nam na dokładnych danych, lepiej jest więc wybrać ciśnieniomierz naramienny, jeśli natomiast liczy się dla nas ogólna tendencja i zmiany poziomu, to nadgarstkowy również spełni swoją funkcję.

Oba typy ciśnieniomierzy możemy jeszcze podzielić na aparaty automatyczne oraz półautomatyczne.

Pierwsze są naprawdę łatwe w użytkowaniu, a z ich obsługą poradzą sobie tak seniorzy, jak i młodzież – wystarczy tylko założyć mankiet i wcisnąć guzik – reszta dzieje się sama. Półautomatyczne są już trochę bardziej wymagające, ponieważ nie tylko musimy odpowiednio założyć rękaw, ale też samemu go napompować za pomocą gruszki na kabelku.

Jako że pomiar ciśnienia powinien odbywać się w trakcie spoczynku, najlepiej jest poprosić o pomoc w napompowaniu aparatu drugą osobę – pozwoli to na uzyskanie dokładniejszego wyniku.

Ciśnieniomierz na długie lata

Aby ciśnieniomierz naramienny służył nam jak najdłużej i mógł spełniać swoje zadanie niezależnie od wieku czy płci pacjenta, należy dobrać odpowiedni rozmiar mankietu. Standardowy sprawdzi się u osób, których obwód ramienia mieści się w widełkach 20-32 cm. Dzieci oraz bardzo szczupłe osoby mogą wymagać mniejszego rozmiaru – niedostateczne ściśnięcie rękawka może negatywnie wpłynąć na dokładność pomiaru. Podobnie w przypadku osób otyłych lub o rozbudowanych mięśniach ramion. Dlatego optymalnym wyborem będzie taki ciśnieniomierz, który umożliwia prostą wymianę mankietu.

Przed zakupem ciśnieniomierza powinniśmy porównać specyfikacje różnych modeli. Na korzyść będzie przemawiał jak najmniejszy zakres błędnego pomiaru, certyfikaty oraz niewielki rozmiar i waga tak, by móc zabrać go ze sobą w dłuższą podróż czy też do pracy, jeśli potrzebujemy częściej sprawdzać ciśnienie. Należy pamiętać, że najbardziej precyzyjne pomiary dokonane mogą być tylko przez lekarza, a ciśnieniomierze elektroniczne, domowe, mają pewien zakres błędu i służą jedynie pomiarom orientacyjnym, na własną rękę.

3 Comments

  1. Ewelina pisze:

    Ja mam Diagnostic DM600 IHB, naramienny, automatyczny z przydatną funkcją dla osób z arytmią serca, jestem z niego bardzo zadowolona, korzysta cała rodzina i sprawuje się bezproblemowo.

  2. Ana pisze:

    Myślę, że każdemu do gustu przypadnie naramienny ciśnieniomierz z DIagnostic. U mnie DM 200 jest faworytem :))

  3. Beata pisze:

    Dla mnie ważna była funkcja IHB bo zmagam się z arytmia, no i chciałam ciśnieniomierz naramienny bo jest dokładniejszy niż nadgarstkowy. Kupiłam Diagnostic DM600 i jestem bardzo zadowolona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *