Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Jak wybrać odpowiedni inhalator

pilka rehabilitacyjna 2 80x80 - Jak wybrać odpowiedni inhalator
Piłka rehabilitacyjna – dlaczego warto jej używać?
14 listopada 2019
buty sportowe
Aparat na haluksy – wszystko, co musisz wiedzieć
15 stycznia 2020
Show all
inhalator jak wybrac

inhalator jak wybrac

Korzystanie z inhalatorów nie jest aktualnie niczym nadzwyczajnym. Stosuje się je zarówno w szpitalach przez personel medyczny, jak i w domach przez nas samych. Dzięki inhalatorom jesteśmy w stanie podać odpowiedni lek bezpośrednio do naszych dróg oddechowych, na których infekcje często cierpimy. Może być to spowodowane  przez warunki atmosferyczne, w których żyjemy na co dzień, nieodpowiednio czyszczone klimatyzacje, alergie, jak i zwyczajne wirusy grypy i inne bakterie. Jak zatem wybrać dobry inhalator? Kiedy warto go używać? I jakie może on przynieść korzyści naszemu zdrowiu?

Rodzaje inhalatorów

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów inhalatorów – kompresorowy, ultradźwiękowy, membranowy, siateczkowy, czy tłokowy. Opiszemy krótko kilka z nich. Jednym z najczęściej wybieranych sprzętów i najłatwiejszych w użyciu, są inhalatory kompresorowe. Nadają się one do rozpylania dowolnych substancji. Jedyną jego wadą jest fakt, że pracuje dosyć głośno.

Jednym z nowocześniejszych urządzeń jest inhalator ultradźwiękowy, który z kolei jest bardzo cichy, jednak nie nadaje się do rozpylania wszystkich rodzajów leków, ze względu na swoją podwyższoną temperaturę, która może zmieniać strukturę części preparatów.

Inhalator tłokowy, którego używa się najczęściej w przypadku chorowania na astmę, jest bardzo prostym urządzeniem, które należy nacisnąć w momencie swojego wdechu, tak aby lekarstwa dostały się do naszych dróg oddechowych. Składa się on z pojemnika na leki oraz ze sprężarki. Oczywiście każdy inhalator posiadający maskę, powinien mieć co najmniej dwie wersję – dostosowaną do dzieci i dorosłych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru inhalatora

Po pierwsze musimy wybrać taki inhalatory, który będzie spełniał nasze potrzeby. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest to, na jaką wielkość urządzenie jest w stanie rozbijać cząsteczki lekarstwa, ponieważ to od tego zależy łatwość wchłaniania preparatu. Kolejną ważną rzeczą jest tempo zabiegu, a raczej jego zmienność, jeżeli inhalator posiada taką funkcję, będzie on dla nas korzystniejszy, a szczególnie jeśli urządzenie ma być przeznaczone dla dzieci. Kolejnym kryterium może być głośność pracy maszyny.

Kiedy zaleca się używanie inhalatora?

Oczywiście można z niego korzystać  w przypadku każdorazowego przeziębienia, jednak bezwzględnie powinno się go używać w przypadkach przewlekłych chorób dróg oddechowych. Przykładem mogą być wszelkie alergie, astma, przewlekłe choroby zatok, zapalenie płuc, czy mukowiscydoza. Można ich używać również profilaktycznie, szczególnie w miastach, w okresach jesienno-zimowych. Warto również wspomnieć, że istnieją przeciwskazania do stosowania inhalatorów. Nie powinniśmy ich używać w momencie, gdy mamy problemy z niewydolnością serca, krwotokami z dróg oddechowych, czy jesteśmy w stanie wysokiej gorączki.

Akcesoria do inhalatorów

W momencie wyboru inhalatora, zwróćmy uwagę na wyposażenie jego zestawu. Powinien się w nim znaleźć sam inhalator, maski wymienne dostosowane do dzieci i dorosłych, odpowiednie przewody, ustniki, baterie lub zasilacz. Niektóre z nich są dodatkowo zaopatrzone w praktyczny pokrowiec.

Wybór odpowiedniego inhalatora powinniśmy opierać przede wszystkim na dolegliwości, z którą się zmagamy. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry, a ostatecznie na wyposażenie zestawu konkretnego urządzenia. Pamiętajmy, że nie musimy się ograniczać do korzystania z inhalatora wyłącznie w momencie, gdy zmagamy się z konkretnymi chorobami, ale warto go używać także profilaktycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *