Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Jak chronić się przed zarażeniem COVID-19? Najważniejsze zasady

jak dbać o plecy pracując w domu
Jak dbać o plecy, gdy pracujesz w domu podczas epidemii koronawirusa?
27 marca 2020
ochrona przed COVID-19

W związku z panującą epidemią koronawirusa podejmowane są wszelkie działania mające na celu opanowanie kryzysowej sytuacji. Profilaktyka przeciw COVID-19 to jedno z nich. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, wszyscy powinni przestrzegać uniwersalnych zaleceń. Stosując te zasady, pomaga się zatrzymać koronawirusa, a przede wszystkim chroni się zdrowie swoje i osób w swoim otoczeniu.

Dokładne i częste mycie rąk

Aby zapobiec zarażeniu COVID-19, należy regularnie myć ręce przez 20-40 sekund mydłem i wodą albo środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu (min. 60% zawartości). Nasze dłonie są jednym z największych nośników drobnoustrojów i wirusów. Z tego względu w czasie pandemii trzeba jeszcze staranniej dbać o ich czystość. Po jakie kosmetyki można sięgnąć? Dobrym wyborem okaże się antybakteryjne mydło do rąk – nie powstrzyma ono, co prawda wirusów, ale pomoże ustrzec się przed innymi infekcjami mogącymi osłabiać naszą odporność.

Z kolei żel dezynfekujący do rąk to środek działający nie tylko przeciwko bakteriom, ale i przeciw wirusom. Należy rozprowadzić kilka kropel po powierzchni dłoni i masować skórę przez 30 sekund, a następnie powtórzyć tę czynność. Żelu dezynfekującego nie trzeba spłukiwać.

A jak prawidłowo myć ręce mydłem? Oprócz przestrzegania rekomendowanego czasu istnieją też wskazówki dotyczące techniki. Należy zwilżyć ręce ciepłą wodą i nałożyć mydło w zagłębienie dłoni. Następnie trzeba mydlić obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni. Później splata się palce i rozprowadza po nich mydło. Namydla się kciuki obu dłoni, a następnie wierzch każdej z rąk. Rozprowadza się mydło po nadgarstkach i spłukuje starannie kosmetyk ze skóry. Dłonie należy dokładnie osuszyć.

Częste i dokładne mycie rąk lub ich dezynfekowanie skutecznie chroni przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale też innych patogenów.

Zakrywanie ust i nosa przy kichaniu i kaszlu

COVID-19 przenosi się drogą kropelkową poprzez kichanie i kaszel. Zwykle przy takich czynnościach odruchowo zasłania się usta dłonią. Na skórze pozostają kropelki śliny. Zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania wirusa. Z tego względu podczas kichania i kaszlu zaleca się zakrywać usta in nos chusteczką jednorazową albo wewnętrzną stroną łokcia. Zmniejsza się w ten sposób szanse na przekazanie choroby.

Ograniczenie kontaktu z innymi

W związku z epidemią wprowadzono obowiązek pozostania w domach. W Polsce zdecydowano się odwołać imprezy masowe i zamknąć większość miejsc publicznych jak galerie handlowe czy szkoły. Zamknięto też granice. Obostrzenia będą z czasem luzowane – ostatnio otworzono parki i lasy.

Aby ograniczyć ryzyko zarażenia, zaleca się pozostać w domu. Wyjść można do pracy (o ile nie da się wykonywać pracy zdalnej), do sklepu czy apteki. Poza tym lepiej nie narażać siebie i innych na groźną chorobę.

Przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, zebrań i imprez. Można spotykać się z najbliższymi i sprawować nad nimi opiekę. Jeżeli przebywa się w miejscu publicznym, zaleca się zachowanie odległości 2 metrów od innej osoby. Ponadto witając się z kimś, lepiej zrezygnować z podawania dłoni, uścisków i całusów.

Należy unikać kontaktu z osobami, które źle się czują. Jeżeli pomaga się komuś choremu (nie tylko na COVID-19), po każdym kontakcie z przedmiotami dotykanymi przez chorego trzeba dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. W ten sposób znacznie ogranicza się transmisję patogenów. Ponadto, jeśli źle się czujemy, nie należy wychodzić z domu i warto odizolować się od innych domowników.

Noszenie maseczek ochronnych

Możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak często dotykamy dłońmi swojej twarzy. W ten sposób bardzo łatwo przenosi się wirusy i bakterie z rąk do ust, nosa czy oczu. Kontrolowanie tego nieświadomego nawyku jest trudne. W opanowaniu chęci pocierania twarzy może pomóc maseczka ochronna. Zdecydowanie ograniczy ona dotykanie ust, oczu czy nosa i zmniejszy w ten sposób ryzyko zarażenia.

Jednorazowe akcesoria należy wyrzucić do śmietnika po każdej wizycie w miejscu publicznym. Wielorazowe maseczki ochronne można prać w odpowiedniej temperaturze. Akcesorium nie tylko zapobiega pocieraniu twarzy dłońmi, ale też minimalizuje ryzyko zarażenia przez kaszlenie czy kichanie.

Warto pamiętać, że obecnie wszyscy (z kilkoma wyjątkami opisanymi na stronie rządowej) mają obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Do tego celu może służyć wspomniana maseczka ochronna, ale też szalik czy chustka.

Dezynfekowanie powierzchni i przedmiotów

Jak dotąd żadne badania nie potwierdziły, jak długo COVID-19 utrzymuje się na powierzchniach innych niż ciało człowieka. Eksperci zalecają więc systematyczne dezynfekowanie preparatami z alkoholem biurek i blatów kuchennych, klamek, telefonów komórkowych oraz klawiatur i pilotów od telewizorów. To przedmioty i powierzchnie, na których gromadzi się sporo patogenów.

Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych

Przy każdym wyjściu z domu warto mieć na dłoniach rękawiczki. Mogą być to jednorazowe rękawiczki lateksowe. Po użyciu należy wyrzucić je do kosza na śmieci. Poza domem można też nosić zwykłe rękawiczki z tkaniny czy dzianiny, ale po powrocie trzeba je koniecznie wyprać w wysokiej temperaturze. Dłoniami w rękawiczkach nie wolno dotykać twarzy.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Do jego transmisji dochodzi poprzez kaszel, kichanie oraz dotykanie brudnymi dłońmi twarzy. Aktualnie nie ma jeszcze szczepionki przeciw COVID-19. Można natomiast stosować powyższe metody zapobiegania zakażeniu. Ochronią nas one również przed innymi infekcjami. Warto stosować opisane zalecenia na co dzień, aby jak najszybciej pokonać epidemię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *