Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Imbir – właściwości prozdrowotne

Garbienie się? Dowiedz się jak pozbyć się okrągłych pleców?
24 lutego 2021
nietrzymanie moczu
Wkładki urologiczne czy podpaski – co wybrać?
26 lutego 2021

Imbir jest rośliną znaną i cenioną od tysięcy lat, stosowaną jako lek, przyprawa oraz afrodyzjak, opisywaną w medycynie chińskiej, tybetańskiej oraz w Ayurwedzie. Jego cennym surowcem leczniczym imbiru jest jego kłącze. 

Właściwości imbiru: rozgrzewa, wspomaga odporność, zwalcza infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Imbir stosowany jest na przeziębienie oraz w stanach zapalnych w obrębie stawów.

bol kolan

Składniki aktywne kłącza imbiru

Kłącze imbiru (Zingiberis rhizoma) jest źródłem podstawowych składników pokarmowych jak białka, tłuszcze i węglowodany, z których około połowa to skrobia. Zawiera także składniki mineralne i witaminy, jak wapń, fosfor żelazo oraz cynk, witaminy – niacyna i witamina B2 oraz B6. Kłącze imbiru zawiera 0,6-3% olejku eterycznego oraz substancje nielotne – żywice. Skład olejku jest zróżnicowany w zależności od pochodzenia surowca; stałe są jednak główne komponenty odpowiedzialne za aromat, do których należą węglowodory seskwiterpenowe, takie jak zingiberen, kurkumen, b-bisabolen, gingerole.

Właściwości lecznicze kłącza imbiru

 • imbir korzystnie wpływa na proces trawienia
 • działa żółciopędne oraz pobudza motorykę przewodu pokarmowego 
 • kłącze imbiru może niwelować wzdęcia;
 • działanie przeciwzapalne
 • działanie przeciwbólowe
 • działanie przeciwmigrenowe
 • działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze.
 • imbir może przeciwdziałać zakrzepicy żył;
 • imbir może działać jak wspomaganie przy obniżaniu cholesterolu
 • działanie przeciwwymiotne
 • zmniejsza nudności – choroba lokomocyjna
 • działanie napotne, wykrztuśne, doskonałe przy przeziębieniach
 • właściwości przeciwbólowe wykorzystywane są w leczeniu bóli miesiączkowych;

Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne

Działanie przeciwbólowe imbiru znane jest od wieków, o działaniu przeciwzapalnym dowiedziano się stosunkowo niedawno. Imbir zatem doskonale się sprawdza jako uzupełnienie terapii przy bólach stawów, szczególnie w obrębie kolan. Zwiększa ruchomość stawów i likwiduje ich stan zapalny.

Dopiero w XX wieku odkryto, że imbir zawiera składniki, które mają właściwości farmakologiczne, naśladujące leki przeciwzapalne. Skutecznie hamują wytwarzanie cytokin – czyli takich małych cząsteczek białkowych wydzielanych przez nasz układ immunologiczny, które odpowiedzialne są za powstawanie stanu zapalnego.

przewlekłymi stanami zapalnymi mamy do czynienia w chorobach reumatycznych, które często nie leczone prowadzą do zmian chorobowych w stawach i kościach. Często stan zapalny daje nieprzyjemne doznania bólowe, dochodzi do usztywnienia stawów, ograniczenia ich ruchomości czy nawet w skrajnych przypadkach do uszkodzenia stawów.

Stosowanie preparatów z imbiru może przynieść w takich przypadkach odczuwalne korzyści. Działając przeciwzapalnie, zmniejszają obrzęki w obrębie chorobowo zmienionych stawów, osłabiając dolegliwości bólowe. Przy tym zapobiegają degeneracji chrząstki kostno-stawowej i sprzyjają jej regeneracji. Dodatkową zaletą preparatów z imbiru jest to, że nie powodują uszkodzeń błony śluzowej układu pokarmowego, tak jak przeciwzapalne leki syntetyczne, stosowane w chorobach reumatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *