Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Endoproteza biodra – skuteczny poradnik, aby cieszyć się zdrową kończyną.

Kule kraków
Kule – jak korzystać i dobrać?
1 marca 2021
terapia zimnem
Terapia zimnem ? Który rodzaj zimna wybrać i dlaczego?
10 marca 2021

Endoproteza biodra – siedzenie, leżenie, stanie.

W codziennym funkcjonowaniu po operacji wszczepienia endoprotezy biodra ważna jest odpowiednia wysokość łóżka, fotela, tapczanu, sofy, krzesła. Należy pamiętać o tym, żeby fotel i inne siedzisko nie było zbyt głębokie, gdyż „wpadniemy do fotela”, a kolana powędruje wyżej niż staw biodrowy- jest to absolutnie zakazane! Idealna pozycja siedząca zostanie osiągnięta, gdy uda wraz z tułowiem będą tworzyć kąt prosty, a w praktyce to po prostu zakaz takiego ułożenia, gdzie kolana będą wyżej niż biodra. Warto zapamiętać tą zasadę, ponieważ będzie towarzyszyć w innych czynnościach.

  • Zakładanie nogi na nogę i ich krzyżowanie jest zakazane!

Ta zasada również będzie miała zastosowanie podczas leżenia, stania, siedzenia. Spróbujmy sobie uzmysłowić, że przez środek ciała biegnie linia (można sobie wyobrazić guziki od koszuli, które wyznaczają prawą i lewą połowę ciała) i nie możemy przekroczyć tej linii, dlatego wszelkie krzyżowania nóg np. podczas stania, zakładanie jednej na drugą podczas leżenia jak i siedzenia jest zabronione.

Endoproteza biodra – układanie się do snu.

Należy spać na wznak parę miesięcy z nogami w lekkim rozkroku, najlepiej z poduszką między nogami, aby nieświadomie nie krzyżować nóg. Dobrze by było, gdyby palce nie uciekały nam na zewnątrz, czyli warto utrzymywać je w pozycji takiej, że paluch „patrzył” w sufit. Po 4 miesiącach możemy się przekręcić na bok nieoperowany i spać na boku, ale ze specjalną poduszką między nogami tzw. „separatorem”, aby ułożenie stawów było anatomiczne, prawidłowe. Poduszka dodatkowo zmniejsza bóle, redukuje napięcia – po zabiegach operacyjnych jest bardzo ważna. W kolejnym etapie można spać również na operowanych boku.

Wstawanie z łóżka po zabiegu endoprotezy biodra.

Podczas wstawania z łóżka pamiętajmy o tym, że nie możemy krzyżować nóg, najlepiej zastosować się do tego, że jedna noga podąża za drugą, aż obie bezpieczne spoczną na podłodze.

Porada prosto z oddziału ortopedycznego: Gdy pacjenci chcą się położyć do łóżka, żeby zapewnić sobie samodzielność przy przekładaniu nóg na tapczan wykorzystują ręcznik. Będąc jeszcze w siadzie dają stopę na ręcznik, łapią za dwa końce i przeciągają nogę na łóżko tzw. podnoszenie nóg za pomocą ręcznika.

Codzienne czynności z endoprotezą biodra

Kąpiel w wannie

W początkowym tygodniach jest absolutnie niezalecana, ponieważ jest to praktycznie niemożliwe, aby nie nadwyrężyć i nie uszkodzić nogi. Nie można być niecierpliwym i korzystać już na samym początku z wanny- poczekajmy z tym do momentu aż sprawność i siła mięśni umożliwi nam wyjście i wejście z wanny. W tym czasie powinniśmy korzystać z prysznicu. Można wyposażyć się w krzesełko prysznicowe.

Praktyczna podpowiedź: mając krzesełko prysznicowe, można postawić jedno kolano na siedzisku, a stopy umyć szczotką z rączką- i mamy zachowane odpowiednie kąty i nie schylamy.

Korzystanie z toalety

Należy korzystać z podwyższonej deski z tego powodu, żeby znów zachować odpowiedni kąt i dbać oto, żeby kolana nie wychodziły wyżej niż biodra. Istnieją nakładki toaletowe, które mają 15 cm lub 10 cm umożliwiające i ułatwiające korzystanie z toalety u osób ze schorzeniami narządu ruchu, po operacjach. Również w toalecie mogą okazać się pomocne poręcze.

Schylanie się

Aby podnieść rzecz z podłogi stajemy na kończynie nieoperowanej i wykonujemy skłon z jednoczesnym odchyleniem kończyny operowanej do tyłu.

Ubieranie się

Przez jakiś czas po prostu nasze ciało nie pozwoli nam wykonać skłonu, aby ubrać np. skarpetki, dlatego warto zastosować pewne udogodnienia przez przedłużenie rączek, zastosowanie szelek w spodniach.

Uprawianie sportu do endoprotezie.

Oczywiście sport jest wskazany dopiero po paru miesiącach. Termin taki najlepiej ustalić z fizjoterapeutą bądź lekarzem. Najczęściej po 4-5 miesiącach można wsiąść na rower stacjonarny co jest formą ćwiczeń i rehabilitacji. W sporcie należy oczywiście zachować rozwagę i umiarkowanie.

Bardzo istotne są ćwiczenia ogólnousprawniające podtrzymujące sprawność, aby zachować ruchomość, nie dopuścić do przykurczów.

Uwaga !!! Narząd ruchu lubi ruch, a nie lubi bezczynności!

Podczas aktywności fizycznej należy wystrzegać się zwłaszcza jednoczesnego:

  • Zgięcia powyżej 90 stopni (noga bardzo wysoko powędruje)
  • Przywiedzenia (przy krzyżowaniu nóg, czyli przekroczeniu połowy ciała)
  • Rotacji wewnętrznej (udo do środka, stopa wykręca się na zewnątrz) w stawie biodrowym.

Szczególnie są niebezpieczne wszystkie 3 opcje na raz, gdyż może to spotęgować zwichnięcie. Często zdarza się, że u osób starszych, które przez przypadek upadły na bok operowany (z protezą biodra) i nieświadomie ślizgając się, upadały i przyjmowały nienaturalne pozycje (często nadmierne przywiedzenie łącznie z rotacją wewnętrzną) doznały zwichnięcia, które w skutkach jest bardzo groźne i powoduje ogromny ból (większy niż złamanie przy zdrowym biodrze). Dlatego kolejną podpowiedzią jest unikanie wychodzenia na dwór przy gołoledzi szczególnie osób w podeszłym wieku, gdyż większość przypadków zwichnięć protez dotyczy upadków: z poślizgu przy niskiej temperaturze na zewnątrz, w łazience czy na schodach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *