Choroba hemoroidalna to uszkodzenie i dysfunkcja struktury jaką są hemoroidy, niezbędne w naszym organizmie i wpisują się w fizjologię organizmu i odpowiednie funkcjonowanie, natomiast każda zmiana ich kondycji doprowadza do tego, że nie spełniają w 100 % swojej roli co wpływa na ujawnienie się różnych nieprzyjemnych objawów i ujawnienie choroby hemoroidalnej.
Choroba hemoroidalna dotyczy hemoroidów, które ma każdy z nas. Są to bowiem sploty żylno-tętnicze, które uszczelniają odbyt i umożliwiają kontrolę gazów i stolca. Wspomagają one zwieracz odbytu, tak aby w nieoczekiwanych sytuacjach zapewnić odpowiednie uszczelnienie i ochronę przed jakimkolwiek wyciekiem. Prawidłowe, niepowiększone guzki krwawnicze podczas defekacji są dociskane do ściany jelita i krew odpływa z nich do naczyń krwionośnych, dzięki czemu umożliwiony jest proces wypróżnienia. Hemoroidy ma każdy z nas, gdyż są to prawidłowe struktury anatomiczne w końcowych odcinkach przewodu pokarmowego, natomiast jeśli sploty żylno-tętnicze zaczynają się poszerzać, zwiększać swoją objętość i rozciągać, z czasem stają się niewydolne i z tej przyczyny mogą powstawać różne nieprzyjemne sytuacje, które mają miano choroby hemoroidalnej. Dopiero, gdy tkanki podtrzymujące osłabną, napięcie ścian zmniejszy się, a hemoroidy zaczną przybierać na objętości jednocześnie zwiększając migrację, gdyż ściany nie są już tak zwarte zacznie dochodzić do nadmiernego wpuklania się hemoroidów do kanału odbytu, a z czasem na zewnątrz.
Podstawowymi objawami choroby hemoroidalnej są:
Przyczyny choroby hemoroidalnej zależą od naszego stylu życia, diety, aktywności fizycznej, a do najważniejszych należą:
I – wybrzuszone (przekrwione, rozciągnięte) do światła odbytu, widoczne tylko przez specjalne urządzenie w badaniu przeprowadzonym przez lekarza- proktologa, przeważnie nie dają żadnych objawów, ogólnie nie bolą, rzadko słabe jasnoczerwone krwawienia
II – poważniejszy stopień, gdyż już pojawią się nieprzyjemne objawy jak świąd, pieczenie związane ze zwiększonym wydzielaniem śluzu przez poszerzone sploty naczyniowe i drażnieniem skóry w okolicy odbytu, uczucie to zwykle nasila się przy zwiększonej temperaturze, mogą pojawiać się przecieki płynnej treści stolca, jasne ślady krwi, uczucie niepełnego wypróżnienia, które towarzyszy wizycie w toalecie i pojawia się z powodu obecności w kanale odbytu powiększonych guzków krwawniczych, podczas parcia hemoroidy mogą na krótko wypadać z kanału odbytu, lecz z powrotem cofają się na miejsce
III – hemoroidy mają tendencję do wypadania w czasie wypróżniania, obciążenia fizycznego (przy wzroście ciśnienia śródbrzusznego, dlatego mogą powodować wstydliwe objawy), są bolesne i jeszcze możliwe do repozycji, czyli umieszczenia z powrotem na swoim miejscu.
IV – hemoroidy wypadają poza światło odbytu, niemożliwe do repozycji. Objaw: nietrzymanie stolca.
Postępowanie profilaktyczne i leczenie zachowawcze spowalnia rozwój choroby, wydłuża okresy bez nieprzyjemnych dolegliwości a w czasie zaostrzenia łagodzi te objawy, lecz zmniejszenie dolegliwości nie oznacza wyleczenia choroby hemoroidalnej. Jeśli postępowanie zachowawcze przestaje być skuteczne to chorych kwalifikuje się do leczenia zabiegowego. Niestety nie ma leków, które usuną na stałe zmiany w hemoroidach, dlatego warto:
Przy problemach z wypróżnianiem można spożywać siemię lniane, które ułatwia wypróżnianie co jest bardzo ważne, gdyż nie wolno (kiedy jest to możliwe) powstrzymywać wypróżnień. Parcie na stolec to znak, gdy dochodzi do nadmiernego rozciągania ściany odbytnicy, a przecież hemoroidy już są zbytnio rozciągnięte. Po pewnym czasie receptory w ścianie jelita adaptują się i uczucie parcia ustępuje, a rozciągnięcie ściany jelita pozostaje co powoduje osłabienie tkanek podporowych utrzymujących sploty naczyniowe w przestrzeni pod śluzówką. Rozluźnienie struktur umożliwia większe wypełnianie naczyń krwią i jej zaleganie, co z kolei ułatwia przesuwanie hemoroidów i wypychanie przy wypróżnieniu.
Można stosować maści, żele jako działanie miejscowe, aby złagodzić objawy, ograniczyć świąd, pieczenie, ból oraz powstrzymać krwawienia. W składzie medykamentów znajdują się substancje o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, ściągającym i ochronnym. Nie należy samodzielnie przedłużać leczenia, zwłaszcza, gdy po około 7-10 dniach dolegliwości nie ustępują. Należy się udać do lekarza, natomiast krwawienie jest objawem, które zawsze należy skonsultować.
Przewagą czopków nad maściami jest ich większy stopień czystości mikrobiologicznej. Przechowywany w odpowiedni sposób czopek zapewnia również szybszą i bardziej skuteczną aplikację gdyż trafia w pobliże żylaków odbytu, natomiast stosując krem nie mamy pewności co do głębokości aplikacji. Podczas ruchu i skurczów mięśnia zwieracza czopek jest w odpowiednim ułożeniu i działa na chore miejsce, substancja uwalnia się dłużej, ale i też wchłania się dłużej, dlatego działanie jest przedłużone.
Leki doustne stanowią uzupełnienie leczenia miejscowego, zawierają substancje poprawiające elastyczność ściany naczyń oraz wzmacniające ich ściany, chroniąc przez uszkodzeniem. Należą do nich diosmina, hesperydyna, trokserutyna, a z naturalnych surowców szczególnie skuteczny jest wyciąg z kasztanowca, ruszczyk czy arnika.
Można wdrożyć również leczenie chirurgiczne lub wybrać metody mniej inwazyjne na przykład:
Leczenie operacyjne hemoroidów najczęściej dotyczy IV lub III stopnia hemoroidów, jednak jest to
zależne od wielu czynników.