Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Choroba de Quervaina – objawy, przyczyny, leczenie.

nogi w ciazy
Nogi w ciąży. Jak o nie zadbać?
16 marca 2021
de quervaina
Ćwiczenia w chorobie de Quervaina.
19 marca 2021

Objawy choroby de Quervaina.

 • bardzo silny, rwący ból przy wykonywaniu różnych ruchów kciukiem i nadgarstkiem: szczególnie przy odchylaniu nadgarstka, prostowaniu oraz odwodzeniu, przywodzeniu kciuka, pozycja „like”)
 • bolesność uciskowa (przy dotyku)
 • bolesne przeskakiwanie ścięgien
 • napięte ścięgna, pogrubiona pochewka, gdyż ze względu na drażnienie pochewki puchną i pojawia się stan zapalny, a ciepłota jest zwiększona oraz pojawia się obrzęk
 • objaw „mokrej skóry”-  trzeszczenie podczas poślizgu, ruchu ścięgien
 • przeczulica w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej co może być objawem uciśniętego nerwu pośrodkowego, czyli zespołu cieśni nadgartska

Chorobę de Quervaina określa się jako zmianę chorobową wywołującą zapalenie pochewek ścięgien nadgarstka. Ta choroba zdecydowanie częściej występuje jest wśród kobiet, a przyczyną jest najprawdopodobniej powstały uraz, złamania w obrębie nadgarstka, zabiegi operacyjne oraz przeciążenie ścięgien lub zmiany kostne nasady dalszej kości.

Ta choroba jest popularna wśród osób, u których występują ciągłe, niezauważalne mikroprzeciążenia i osoby te są narażone na wykonywanie szybkich, powtarzalnych ruchów rękoma najczęściej z dodatkowym mocnym uchwytem min.: matki podnoszące dzieci stąd określenie „bolący kciuk matki”, muzycy, informatycy, malarze, wędkarze, pracownicy budowlani, sportowcy oraz osoby nieustannie korzystających z telefonów.

Spotykaną nazwą też jest zapalenie pochewek ścięgnistych nadgarstka, a dokładniej mięśni kciuka. Pochewka ścięgnista to ochrona, osłona ścięgna, która składa się z dwóch warstw oraz mazi pomiędzy, ułatwiającej ruch i ograniczającej tarcie pomiędzy tkankami, które oddziela.

Pierwsze objawy mogą wywoływać dyskomfort prowadząc do zmian wtórnych troczka (zapalne i jednocześnie naprawcze), co może skutkować obrzękiem, pogrubieniem, włóknieniem, a jednocześnie zmniejsza się przestrzeń dla ścięgien, które są objęte stanem zapalanym co stanowi przyczynę ich blokowania.

Jak rozpoznać chorobę de Quervaina?

Fizjoterapeuta wykonuje test Finkelsteina oraz test „autostopowicza”.

Badaniem dodatkowym jest USG ze względu na uraz tkanek miękkich, czasem w różnicowaniu niezbędne jest również RTG.

Test Finkelsteina: Kciuk jest zgięty i schowany w zaciśniętej pięści. Terapeuta wykonuje dołokciowe odchylenie nadgarstka. Ból nad wyrostkiem rylcowatym kości promieniowej przemawia za stanem zapalnym ścięgien.

Test autostopowicza wskazujący na obecność choroby de Quervain’a: Pacjent utrzymuje wyprostowany kciuk przeciw oporowi terapeuty w okolicy stawu śródręczno- paliczkowe kciuka. (Pozycja jak do „like”). Również ból w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej świadczy o chorobie de Quervaina.

cieśń nadgarstka

Leczenie choroby de Quervaina

Leczenie odbywa się na drodze zachowawczej, lecz tylko w niezaawansowanym, początkowym stadium. Niezbędne jest leczenie farmakologiczne – leki przeciwzapalne.

Często dokonuje się usztywnienia ortezą. Najlepiej usztywnić kciuk na okres około 2-3 tygodni, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe stabilizatorem w opozycji z uwolnionym stawem IP, czyli międzypaliczkowym. Staw ten nie musi być w unieruchomieniu, gdyż nie wpływa na ruchy i ślizg zachodzące w ścięgnach zajętych procesem zapalanym. Odpowiednia orteza powinna obejmować kciuk (w lekkim odwiedzeniu), nadgarstek (w ustawieniu wyprostnym). Czas noszenia ortezy można wydłużać. W trakcie dnia ortezę ściąga się jedynie na czas rehabilitacji np. do ćwiczeń nadgarstka i kciuka wykonywanych w bezbolesnym zakresie ruchu. Wraz z ustępowaniem bólu powoli można odstępować od noszenia ortezy.

Pomocne mogą okazać się zabiegi wykonywane przez fizjoterapeutę:

 • fala uderzeniowa – zmniejsza ilość mediatorów prozapalnych. 
 • terapia ultradźwiękami
 • laseroterapia
 • krioterapia
 • jonoforeza
 • korzysta się również z tejpowania, aby zachować rezultaty ćwiczeń oraz wspomóc ruch ręki w dobrym kierunku, który nie będzie prowadził do przeciążeń.

Terapia manualna jest stosowana, aby powróciła sprawność kciuka, ale nie w stanie ostrym!,

Dodatkowo wstrzykuje się glikortykosteroidy (sterydy „blokady”), które mają silne działanie przeciwzapalane i wpływają rozluźniająco na napięte struktury co w konsekwencji daje większą przestrzeń dla przebiegających ścięgien, lecz nie powinno się stosować iniekcji więcej niż 3 razy, ponieważ istnieje ryzyko powstania ognisk martwicy tkanek miękkich po podaniu sterydów.

Domowe sposoby na zmniejszenie dolegliwości bólowych to stosowanie okładów z lodem lub termożelu w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej i najbliższej okolicy, szczególnie w stanach ostrych (warto przeczytać artykuł na temat stosowania zimna).

Stany przewlekłe pozwalają na zastosowanie okładów cieplnych przygotowujących do ćwiczeń rozciągających i poprawiających ukrwienie (pamiętajmy ciepło jest przeciwskazaniem w stanach ostrych)!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *