Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Kolana – choroba zwyrodnieniowa.

nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem wielu osób.
19 lutego 2021
plecy1 1 80x80 - Kolana - choroba zwyrodnieniowa.
Garbienie się? Dowiedz się jak pozbyć się okrągłych pleców?
24 lutego 2021

Zwyrodnienie w stawach kolanowych (gonartroza) to schorzenie z którym zmaga się coraz
większa liczba osób na świecie. Jest wynikiem procesu starzenia się organizmu oraz ewentualnych urazów.

Dlatego też może wystąpić zarówno u osób młodych, aktywnych fizycznie
jako konsekwencja urazu, jak i u osób starszych w wyniku zużycia stawów.

Rodzaje zwyrodnienia stawów kolanowych

Wyróżniamy gonartrozę pierwotną, w której za przyczynę uznaje się predyspozycje i obciążenie genetyczne oraz gonartrozę wtórną, będącą następstwem stanu zapalnego kości i stawów. Staw kolanowy jest skomplikowanym stawem, który przenosi duże obciążenia każdego dnia. Dlatego też nie można wyznaczyć granicy w wieku w której rozwinie się choroba.

Tkanka chrzęstna pokrywająca powierzchnie stawowe nie jest unerwiona i nie jest unaczyniona, przez co pierwsze zmiany w stawie nie są odczuwalne, a pacjent trafia do lekarza dopiero w zaawansowanym stanie. Kiedy dokuczają mu objawy takie jak: opuchlizna, sztywność, trzeszczenie w stawie. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania RTG stwierdza chorobę zwyrodnieniową kolan. Leczenie zależy od stopnia tego na jakim etapie rozwoju są zmiany zwyrodnieniowe i obejmuje głównie fizjoterapię.

kolano anime 1024x607 - Kolana - choroba zwyrodnieniowa.

Jakie są przyczyny stanu zapalnego kolan?

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego może rozwijać się niezauważona, bo w początkowej fazie nie daje znaczących objawów. We wstępnej fazie rozwoju choroby pacjenci często lekceważą objawy. Po poradę lekarską udają się, gdy zaczynają mieć trudności w chodzeniu i kiedy nasila się ból w przedniej lub przyśrodkowej części stawu kolanowego oraz w górno-przyśrodkowej części podudzia.

Najważniejsze objawy gonartrozy to:

  • niewielki obrzęk w okolicy kolana
  • bolesny ucisk w obrębie kolana,
  • ocieranie się o siebie powierzchni stawowych z charakterystycznymi dźwiękami (trzaski i zgrzyty podczas wykonywania ruchów),
  • zanik mięśnia czworogłowego uda,
  • ograniczone ruchy stawów,
  • występowanie tzw. sztywności porannej,
  • trudności w wykonywaniu codziennych czynności,
  • trudności w chodzeniu, co skutkuje utykaniem i zmianą pozycji ciała,
  • ból podczas podstawowych czynności jak chodzenie, wstawanie, siedzenie.

Jak dbać o stawy kolanowe?

Stawy kolanowe muszą pracować regularnie. Kolana nie znoszą bezruchu. Długotrwałe leżenie, siedzenie czy stanie może powodować nieprzyjemne dolegliwości bólowe czy skurczowe. Dzisiaj, kiedy dużo czasu zabiera nam praca siedząca i niemal wszędzie docieramy samochodem czy komunikacją miejską, stawy kolanowe tracą szansę na „rozruch”, właściwe odżywienie swoich elementów i tym samym wytworzenie zadowalającej jakości warstwy maziowej, która zabezpiecza nas przed bólem.

Dlatego tak ważna jest codzienna aktywność fizyczna, nawet ta najmniejsza, jak chociażby codzienny spacer, wykonanie kilkuset kroków dziennie.

Stan naszych stawów w dużej mierzę zależy od stylu życia jaki prowadzimy. Otyłość i brak aktywności fizycznej prowadzi do zwiększenia przeciążeń i mikrourazów w stawie kolanowym. Nie tylko brak ruchu działa niekorzystnie, również sport wyczynowy, nieprawidłowa technika ćwiczeń lub nieodpowiednie dawkowanie obciążenia prowadzi do uszkodzenia stawu.

Jak sobie pomóc w bólu kolan?

aktywnosc fizyczna 1024x581 - Kolana - choroba zwyrodnieniowa.

Bardzo ważna jest odpowiednia aktywność fizyczna. Oprócz ćwiczeń wzmacniających mięśnie, ważne jest także zwiększanie ich wytrzymałości. Bez odpowiedniej wytrzymałości, mięśnie będą szybko ulegały zmęczeniu. Dobrym ćwiczeniem zwiększającym wytrzymałość jest jazda na rowerze stacjonarnym lub pływanie. Nie należy zrezygnować z ruchu, fizjoterapeuta zawsze może dostosować odpowiednie obciążenie oraz aktywność do stanu zdrowia pacjenta.

Pomocnymi zabiegami z zakresu fizykoterapii są: krioterapia, ultradźwięki, fala uderzeniowa, magnetoterapia. Dodatkowo fizjoterapeuta może zastosować Kinesiotaping, który wspomaga pracę mięśni i odciąża staw kolanowy. Jeśli dolegliwości bólowe są dotkliwe, pacjent może skorzystać z zaopatrzenia medycznego w postaci opasek i ortez stawu kolanowego.


Wyróżniamy gonartrozę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *