Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Na co zwracać uwagę, kupując balkonik dla seniora?

chodziki
Pomoce ortopedyczne – dobierz sprzęt, który poprawi mobilność seniora
18 lipca 2019
orteza kolana
Orteza czy stabilizator – czym się różnią, co wybrać?
18 września 2019

Gdy osoby starsze mają coraz większe trudności z poruszaniem się, a po przebytych chorobach i urazach ich mięśnie wymagają wzmocnienia, z pomocą przychodzą balkoniki i chodziki. Sprzęty wspierające seniorów w zakresie mobilności są pośrednim rozwiązaniem między kulami a wózkami inwalidzkimi. Ich używanie znacznie ułatwia codzienne życie. Chodziki i balkoniki sprzedawane w sklepach medycznych są bardzo zróżnicowane, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego modelu. Żeby znaleźć sprzęt najlepiej dopasowany do potrzeb seniora, przy jego zakupie trzeba kierować się kilkoma aspektami. Podpowiadamy, jakie kwestie i parametry należy uwzględnić.

Wysokość balkonika


Chodzik musi być dopasowany do wzrostu osoby starszej w taki sposób, by unikała ona niepotrzebnego zginania kolan, nadwyrężania stawów i stawania na palcach. Ponadto zbyt niskie albo zbyt wysokie balkoniki rehabilitacyjne nadmiernie męczą mięśnie rąk. Przez to senior może szybko zniechęcić się do korzystania z chodzików. Zdaniem specjalistów od rehabilitacji, wysokość uchwytów balkonika powinna być dobrana do tej, na jakiej znajdują się biodra pacjenta. Takie ustawienie rączek pozwoli seniorowi na swobodniejsze przemieszczanie się z miejsca na miejsce i wykonywanie różnych manewrów bez czucia zmęczenia.

Warto również wiedzieć, że balkonik dla osoby starszej mającej problemy z równowagą, musi być wysoki i obejmować swoim stelażem ciało dookoła, aż do wysokości pach. W przypadku utraty równowagi przez seniora, taki chodzik nie przewróci się razem z nim, lecz będzie stabilnie go podpierał. Aby dopasować sprzęt do wzrostu starszej osoby, można zastanowić się też nad wyborem balkonika z wielozakresową regulacją. Chodziki tego typu pozwalają dowolnie ustawić wysokość i zabezpieczyć ją blokadą.

Łatwość przechowywania sprzętu


Najpraktyczniejszymi sprzętami są balkoniki rehabilitacyjne składane. Po złożeniu można wygodnie je przechowywać. Jeżeli nie będą używane, zajmą w domu znacznie mniej miejsca niż modele bez opcji składania. Tego rodzaju sprzęty łatwiej też przetransportować, nawet niedużym samochodem osobowym, co okaże się ważne w razie podróży.

Materiał


Zazwyczaj balkoniki wykonuje się z aluminium. Dzięki doborowi tego materiału są one lekkie, a ich przynoszenie nie sprawia trudności seniorom ani ich opiekunom. Warto zatem wybierać chodziki z aluminiowymi elementami. Ciężar sprzętu nie może być zbyt duży, aby korzystanie z niego nie nadwyrężało nadmiernie sił osoby starszej.

Rodzaj balkonika a schorzenia i potrzeby osoby starszej lub rehabilitowanej


Sklepy ortopedyczne i medyczne mają w swoim asortymencie różne typy chodzików. Przed zakupem danego modelu, dobrze upewnić się, komu poleca się konkretny rodzaj sprzętu do rehabilitacji. Balkonik statyczny (sztywny) będzie najlepszy dla seniorów, którzy mają kłopot z utrzymaniem równowagi podczas stania albo chodzenia. Okaże się dobrym rozwiązaniem także dla wszystkich osób chcących wzmocnić mięśnie całego ciała, dlatego że świetnie nadaje się do rehabilitacji. Balkonik kroczący (czyli model ruchomy) poleca się z kolei tym, którzy z powodu niepełnosprawności lub podeszłego wieku nie mają na tyle silnych mięśni rąk, żeby przestawiać balkonik statyczny przy każdym kroku. Natomiast chodziki na kółkach będą odpowiednie dla seniorów z dobrym poczuciem równowagi oraz mocnymi mięśniami rąk i korpusu.

Warunki zakupu


Podczas zakupów w sklepie medycznym należy dokładnie sprawdzić warunki i udogodnienia oferowane przez sprzedawcę. Trzeba zwrócić uwagę na obowiązujący okres gwarancji oraz na dostępność serwisowania i części zamiennych. W razie potrzeby przydatna okaże się możliwość natychmiastowej naprawy balonika. Dzięki niej uniknie się konieczności wymiany sprzętu na nowy. Warto też sprawdzić, czy dany salon realizuje wnioski Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozwoli to skorzystać z dofinansowania na zaopatrzenie się w przedmioty rehabilitacyjne i zaoszczędzić na zakupie.

Wśród wielu proponowanych na rynku modeli chodzików, trzeba poszukiwać takich sprzętów, które dokładnie odpowiadają potrzebom danej osoby. Wybierając balkonik rehabilitacyjny, należy wziąć pod uwagę poziom mobilności seniora, jego kondycję i stan zdrowia. Chodzik powinien być lekki, praktyczny w przechowywaniu i dopasowany do wzrostu swojego użytkownika. Ponadto odwiedzając sklep medyczny, powinno się sprawdzić okres gwarancji, dostęp do części wymiennych i serwisu sprzętu. Kierując się powyższymi poradami, uda się nabyć balkonik, który doskonale będzie spełniać swoje zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *