Salon Zdrowia - Sklep Medyczno-Ortopedyczny

Aparat na haluksy – wszystko, co musisz wiedzieć

inhalator jak wybrac
Jak wybrać odpowiedni inhalator
19 grudnia 2019
buty medyczne kraków
Pas lędźwiowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć
28 lutego 2020
Show all
buty sportowe

buty sportowe

Haluksy są utrapieniem wielu z nas, oprócz tego, że ich wygląd jest nieestetyczny, sprawiają nam wiele bólu. W zaawansowanych stadiach potrzebna nam będzie operacja, jednak istnieją sposoby, które potrafią zatrzymywać rozwój tego zwyrodnienia oraz uśmierzać ból.

Kilka słów o haluksach

Haluks inaczej paluch koślawy to zwyrodnienie, które w bardzo dużej mierze jest dziedziczne. Jednakże możemy do niego doprowadzić również sami. Rozwojowi haluksów sprzyja noszenie wysokich obcasów, dlatego szczególnie kobiety są narażone na ich występowanie. Innym czynnikiem wpływającym na ich powstawanie, jest nadwaga lub zbyt intensywne obciążanie naszych stóp. Nie bez znaczenia pozostaje również typ pracy, który prowadzimy, ponieważ stojący sprzyja powstawaniu tego zwyrodnienia. Wszystkie wyżej wymienione czynniki sprawiają, że nasze stopy są przeciążone, a to z kolei powoduje, że nasz ciężar ciała jest nierównomiernie na nich rozkładany. Efektem tego są właśnie haluksy.

Pacjenci najczęściej sami szukają pomocy i ulgi w bólu w walce z haluksami. Do wyboru mają wiele rozwiązań, których skuteczność zależy w dużej mierze od zaawansowania zwyrodnienia.

  • żelowe osłony na haluksy o działaniu czysto ochronnym przed uciskiem, a tym samym łagodzącym dolegliwości bólowe. Wybierane są najczęściej przez Panie jako ochrona przed założeniem szpilek czy innych butów na wysokich obcasach.
  • kliny międzypalcowe oraz separatory to najczęściej miękkie, silikonowe bądź żelowe elementy, które nadają palcom stóp prawidłowe ustawienie. Dodatkowo zmniejszają ból. Szczególnie polecane są w przypadku występowania haluksów i zachodzących na siebie palców.
  • peloty to takie żelowe lub silikonowe poduszki. Rodzaj wkładek, które dobrze wpływają na rozkład nacisku w stopie, spowalniają rozwój koślawości palucha, można ich używać także, nosząc buty na obcasie;
  • silikonowe wkładki metatarsalne – przeznaczone szczególnie dla kobiet z płaskostopiem poprzecznym i haluksem; dzięki obecnej pelocie poprzeczne sklepienie stopy jest uniesione do góry, dzięki czemu korygowane jest ustawienie koślawego palucha;
  • aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – skuteczne zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu haluksów oraz w rehabilitacji po operacji. Aparaty te skutecznie znoszą ból i hamują pogłębianie się deformacji;
  • Hallufix – szyna zalecana w profilaktyce, jak i w leczeniu haluksów w fazie początkowej, przy niewielkiej deformacji, a także w przypadku zapalenia kaletki oraz w okresie pooperacyjnej rehabilitacji.

Aparat na haluksy – działanie

Aparat ortopedyczny, korekcyjny na haluksy jest stworzony do tego, aby działać zapobiegawczo na to zwyrodnienie. Jego konstrukcję opracowuje się we współpracy ze specjalistami, a pozytywne działanie aparatu jest udowodnione licznymi badaniami. Urządzenie to hamuje proces tworzenia się zniekształceń oraz zmniejsza bolesność tych już występujących. Dzięki niemu można przez długi czas unikać operacji, a dodatkowo jego stosowanie minimalizuje ryzyko uporczywego powracania stanu zapalnego naszych stawów. Warto zaznaczyć, że działanie tego aparatu jest najskuteczniejsze w momencie chodzenia, wtedy najlepiej korygujemy to zwyrodnienie.

Aparat na haluksy – konstrukcja

Teraz więcej o samej konstrukcji tego aparatu. Otóż składa się on z bandażu i podkładki. Te dwa elementy pozwalają na odpowiednie unieruchomienie konkretnych partii stopy. Dzięki niemu nasza stopy przestają być obciążone, a ciężar naszego ciała zostaje równomiernie na nich rozłożony. Bandaż aparatu posiada system regulacji, dzięki czemu każdy może go dostosować do swoich potrzeb. Natomiast podkładka jest wystarczająco miękka, aby nie powodować dyskomfortu podczas chodzenia.

Skuteczność wkładek na halluksy

Używanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych do butów marki FootWave to metoda uznawana za jedną ze skuteczniejszych form walczenia z haluksami. Wkładki te możemy używać w każdym rodzaju obuwia, nie jesteśmy również ograniczeni co do czasu ich użytkowania, nawet podczas uprawiania sportu.

Wkładki ortopedyczne kraków

Dynamiczne wkładki FootWave HALLUX zaprojektowano w celu usunięcia skutków dolegliwości bólowych.

Zatrzymują one rozwój halluksów, ale przede wszystkim usuwają przyczynę ich powstawania stabilizując i przywracając prawidłową pracę tyłostopia. Miękka, komfortowa pelota, będąca elementem wkładki FootWave zapewnia komfort chodzenia i stanowi poduszkę chroniącą przed bólem.

Wkładki FootWave Hallux posiadają specjalną platformę podeszwową, która dzięki płaskiemu spodowi wkładki sprawia, że wkładki nie będą przekręcać się w obuwiu w sposób niekontrolowany podczas chodu, dzięki czemu korekcja i wsparcie będzie zawsze prawidłowe.

9 specjalistycznych elementów budowy tej wkładki takich jak żłobienia tyłostopia od strony podeszwowej, profil łuków podeszwowych, głębokie, wyprofilowane korytko piętowe, podwójny amortyzator kierunkowy czy peltoty zapewnia niesamowity komfort chodzenia.

Czasami w celu przywrócenia komfortu pacjenta konieczna jest dodatkowa fizjoterapia halluksów. Prowadzona rehabilitacja powinna obejmować zarówno metody terapii manualnej w obrębie zapalnego stawu, jak i kinezyterapię, czyli wzmacnianie osłabionych partii mięśniowych.

Dodatkowo, niektórzy terapeuci wspomagająco wykorzystują kinesiotaping o charakterze korygującym.

Czasami ostatecznością jest zabieg operacyjny. Jak po każdym zabiegu inwazyjnym, tak i tutaj również trzeba liczyć się z kilkutygodniowym okresem rekonwalescencji, wymagającym odpowiednio dostosowanej rehabilitacji.

Nawet gdybyśmy całe życie chodzili tylko na bosaka, nie uchroni to niektórych z nas przed pojawieniem się halluksów. Na szczęście współczesna medycyna radzi sobie coraz lepiej z leczeniem tej dolegliwości, a na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty przynoszące ulgę w bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *